Son iki haftada en az 600,000 Bitcoin madencilik cihazı kapatıldı

Büyük madencilik havuzlarından biri olan F2Pool'un kurucusu, son iki haftada en az 600,000 Bitcoin madencilik cihazının fişinin çekildiğini tahmin ediyor.

En büyük üçüncü madencilik havuzuna göre Kasım ortasından bu yana fiyatlar ve hash oranındaki düşüşle birlikte 600,000 ila 800,000 Bitcoin madencilik cihazı kapatıldı.

CoinDesk’e konuşan F2Pool’un kurucusu Mao Shixing, şirketinin tahmininde ağın toplam hash oranı ile kâr üretme konusunda zor bir zamandan geçen eski madencilik cihazlarının ortalama hash gücü hesaba katıldı.

10 Kasım’dan bu yana yüzde 13 düştü

Blockchain.info’dan elde edilen verilere göre Bitcoin ağının hash oranı, 10 Kasım’da saniyede 47 milyon terahash’ti (TH/s) ve bu rakam 24 Kasım’da saniyede 41 milyona düştü. Bu hash oranında yaklaşık yüzde 13’lük bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Shixing, operasyonlarını durduranların büyük olasılıkla Bitmain tarafından üretilen Antminer T9+ ve Canaan Creative tarafından üretilen AvalonMiner 741 gibi daha eski modelleri kullananlar olduğunu söylüyor. F2Pool’un madenci gelir endeksine göre bu madencilerin yaklaşık 10 TH/s’lik bir hash gücüne sahip oldukları ve şu anda kullanılmaları durumunda para kaybettirecekleri tahmin ediliyor.

Shixing, toplam ağın yaklaşık 11,4’ünü oluşturan F2Pool’daki Bitcoin hash oranının da son haftalarda yüzde 10’un üzerinde bir düşüş gösterdiğini ortaya koyuyor.

Kilo işi ile cihaz satışı

F2Pool’un kurucusu 20 Kasım’da Weibo sosyal medya hesabı aracılığıyla madencilik cihazlarını kantara çıkaran bir adamın fotoğrafını fişi çekilen bazı cihazların kilo işi ile satıldığını bildirmişti.

Shixing bu konuda “Kilo ile satılan cihazlar, artık kullanılabilir olmayan eski modeller. Bakıra dönüştürmek için satılıyorlar.”

Elektrik maliyetleri neredeyse ikiye katlandı

Shixing, bu durumun nedenleri arasında 15 Kasım’daki Bitcoin Cash çatallanmasını takiben piyasada görülen düşüşün yanı sıra çok sayıda faktör olduğunu söyledi. F2Pool’un kurucusu, bu faktörlerden bazılarının Çin’de elektrik maliyetlerindeki artış ile eski madencilik cihazlarının yeni cihazlarla rekabet edememesi olduğunu aktardı. Shixing, bu durumun tüm bu faktörlerin üst üste gelişi sonucunda yaşandığını belirtiyor.

Çin’e kış geldiğinde hidroelektrik santralleri kuru bir mevsim yaşıyor ve bundan dolayı da suyun bol olduğu yaz aylarına göre elektrik maliyetleri ikiye katlanıyor.

Shixing, yaz aylarında Çin’in dağlık Güneybatı bölgesinde madencilik çiftliklerinin elektrik maliyetlerinin 1 KW/h başına 0.029 doların altına inebileceğini ifade etti. Bununla birlikte yılın bu zamanında maliyet 0.043 dolara çıktı.

Madenciler zorluk ayarlamasını bekliyor

Bazı madenciler, zarar etmelerinden ötürü fişi çekmiş olsalar da yakında bu durum değişebilir. Bitcoin ağında hash oranı azaldığında otomatik olarak Bitcoin madencilik zorluğu da düşüyor. Ağda zorluk ayarlaması yaklaşık 14 günde bir yapılıyor. Bir sonraki zorluk ayarlamasında Bitcoin üretim zorluğu düştüğünde bu madenciler, yeniden oyuna dahil olabilirler.

Haber: CoinDesk

→ ABD TARİHİNDE BİR İLK: OHIO VERGİDE BITCOIN KABUL ETMEYE BAŞLADI

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl