2020’de Bitcoin’den en çok kâr sağlayan ülkeler sıralandı: Türkiye 14. oldu

Zincir üstü analiz şirketi Chainalysis, yatırımcıları coğrafi olarak gruplayarak 2020 yılında dünyada hangi ülkenin Bitcoin‘den ne kadar kâr sağladığını gösteren bir araştırma yayımladı. Türkiye 300 milyon dolarlık kâr ile 14. sırada yer aldı. İlk iki sırayı ise beklendiği üzere ABD ve Çin oluşturdu.

Chainalysis yaptığı açıklamada, rakamların kesin olmadığını ancak yaklaşık ve tahmini istatistikler olduğunu belirtti. Merkeziyetsiz teknoloji sebebiyle özellikle coğrafi olarak araştırma yapmanın zor olduğunun aktarıldığı araştırma yazısında, “Herhangi bir bireysel işlemin, coğrafyasının bulunması imkansızdır.” denildi.

Şirket araştırmasında hangi yolları kullandığını ise şu şekilde açıkladı:

“İlk olarak her kripto para borsasına giden zincir üstü fon akışlarını ölçüyoruz. Daha sonra, ilgili varlığın (bu araştırmada Bitcoin) borsaya yatırıldığı zaman ile borsadan çekildiği zaman arasındaki fiyat farkını bulup, elde edilen toplam ABD doları kazançlarını hesaplıyoruz. Daha sonra bu kazançları (ya da kayıpları) borsaların sitelerinin aldığı ziyaretçi sayısına bakarak, ülkelere göre dağıtıyoruz. Ancak borsadan çekilmemiş olan fonlar araştırmaya dahil değildir”

Türkiye 300 milyon dolar ile 14. sırada

2020 yılında en çok kâr eden ülke ise yaklaşık 4.1 milyar dolar ile ABD. İkinci sırada 1.1 milyar dolar ile Çin gelirken, üçüncü sıra 900 milyon dolar ile Japonya’nın.

Türkiye’nin üzerinde ise 400 milyon dolar ile Vietnam, altında ise yine 300 küsur milyon dolar ile İtalya bulunuyor.

Kaynak: Chainalysis
Kaynak: Chainalysis
Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl