Öncekilerle kıyaslandı: Bitcoin tarihindeki en güçlü boğa piyasası

Weiss Ratings analisti, öncekilerle kıyaslama yaparak Bitcoin'in tarihteki en güçlü boğa piyasasında olduğunu iddia etti.

Weiss Ratings’in baş kripto para analisti Juan Villaverde, geçmişten örneklerle Bitcoin’in tarihinin en güçlü boğa piyasasında olduğunu ileri sürdü. Villaverde, yazdığı son yazıda, bu çıkarımı daha önceki büyük boğa-ayı döngülerine dayanarak yapıyor.

2011-2012’den örnek vererek başlayan analist, aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi bir numaralı kripto paranın ayı piyasasının ardından boğa döngüsünün ilk aşamasında yüzde 263 büyüdüğüne ve ilk aşamanın zirvesinde fiyatın önceki tarihi zirvenin yüzde 77 altında olduğuna dikkat çekiyor.

 

Daha sonra 2014-2016 aralığını inceleyen Villaverde, Bitcoin’in 2014 yılında 2011’de olduğundan iki kat daha fazla zaman harcadığını ifade ediyor. Analist, burada boğa döngüsünün ilk aşamasının öncekinden daha zayıf olduğunu ve yüzde 30’luk bir düşüş yaşamadan önce fiyatın yüzde 91 arttığını vurguluyor. Analist ayrıca daha öncekine benzer şekilde ilk aşamanın zirvesinin, önceki tarihi zirvenin yüzde 70 altında gerçekleştiğini aktarıyor.

Son olarak 2019’a gelen analist, buradaki çok güçlü eğilimin altını çiziyor. Villaverde, 2018-2019 boğa döngüsünde ilk aşamada fiyatın yüzde 342 yükseldiğini ve ilk aşamanın zirvesinin önceki tarihi zirvenin yalnızca yüzde 30 altında olduğunu belirtiyor.

Analist, “Bitcoin tarihinde bir ayı piyasasından sonra böyle güçlü bir hareket hiç görülmedi! Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmaya ne kadar yaklaştığına bakın. Hem 2011’de hem de 2014’te Bitcoin’in bu kadar ileri gitmesi çok daha uzun sürmüştü.” diyor.

Villaverde, en büyük kripto paranın 2019’daki ivmesini koruyabilmesi halinde yıl sonuna kadar ya da 2020’nin başında yeni bir zirveye ulaşabileceğini ve gerçekleşmesi durumunda bunun benzeri görülmemiş bir hamle olacağını söylüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun