Bitcoin yatırımcıları, Aralık 2018’e benzer şekilde “aşırı korku” durumunda

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, dün fiyatın 3000 dolara vurduğu Aralık 2018'den beri görülmemiş bir seviyeye indi. Öte yandan Coinbase tarafından sağlanan bir istatistik, balinaların düşüşü bir alım fırsatı olarak kullandığını gösteriyor.

Veri platformu Alternative.me tarafından geliştirilen Bitcoin Korku & Açgözlülük Endeksi’ne göre, şu anki kripto para piyasası hissiyatı “aşırı korku” durumunda.

The Block tarafından bildirildiği gibi endeks, dün 11 ile 244 günün en düşük seviyesine vurdu. Bu seviye en son görüldüğünde tarih 13 Aralık 2018’di ve fiyatlar yaklaşık 3000 dolara düşmüştü. Geçtiğimiz hafta, özellikle 6 Ağustos’ta endeks “açgözlülük” işareti veren 66 seviyesindeydi. O gün fiyat, 12,325 dolara kadar çıkmıştı.

Endeksteki ani düşüş, Bitcoin’in fiyatının 10,000 doların altına gerilmesiyle birlikte geldi. Alternative.me, endeksin “aşırı korku” durumunda olmasının, bir alım fırsatı işareti olabileceğini belirtiyor. Bunun tam aksi, “açgözlülük” hissiyatı ise yakında bir düzeltme yaşanabileceği anlamına geliyor.

 

Endeks; volatilite, piyasa momentumu/hacmi, sosyal medya, anketler, baskınlık ve eğilimler gibi altı faktörle hesaplanıyor.

Öte yandan dikkat çekici bir veri olarak, Coinbase kullanıcıları arasında en çok Bitcoin’e sahip yüzde 10’luk dilim, yani diğer bir deyişle Coinbase’in Bitcoin balinaları, son 24 saatte yüzde 67 oranla satmak yerine almayı tercih etti.


Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir, habere konu şahıs/şirketlerin kendi görüşleridir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun