CNBC analistine göre gümüşteki ralli, Bitcoin’deki endişeden kaynaklanıyor

CNBC analisti Jim Iuorio'ya göre, gümüşün son birkaç haftadır sürekli yükselmesi, Bitcoin'in güvenli liman niteliği hakkındaki endişelerden kaynaklanıyor.

Kripto para piyasası bir süredir oldukça volatil bir görüntü sergiliyor. Günde %10 değer kazanan bir kripto para ertesi gün %20 değer kaybedebiliyor, ayrıca bu durumun tersi de gerçekleşebiliyor.

Gümüşe gelince; son günlerde oldukça iyi bir performans sergileyen gümüşle ilgili değerlendirme yapan bir analist, gümüşteki bu hareketin büyük oranda Bitcoin‘in çok volatil olması nedeniyle etkili bir güvenli liman olamayacağını düşünen yatırımcı sayısının artmasından kaynaklandığını söylüyor.

Bitcoin güçlü satış baskısıyla karşı karşıyayken gümüş yükseliyor

Pazar günü gece saatlerinde 11,050$’a kadar çıkan Bitcoin, o noktadan sonra satış baskısıyla 10,400$’lara kadar geriledi ve şu sıralarda 10,467$’dan işlem görüyor.

Öte yandan, son birkaç haftadır sürekli yükselen gümüş ise, şu anda ons başına 16.43$’dan işlem görüyor. Gümüşün Haziran ayının başlarındaki ons fiyatı 14.3$ idi.

Kripto para piyasasıyla karşılaştırıldığında bu fiyat hareketi önemsiz gibi gözükse de bu yükselişin gümüş gibi güvenli bir liman varlığı için oldukça önemli olduğunu belirtmekte fayda var.

1 ay içinde yaklaşık %5’lik bir artış yaşayan bir diğer güvenli liman varlığı altının ons fiyatı ise 1,425$.

Gümüşteki artışın nedeni Bitcoin’deki düşüş olabilir mi?

TJM Institutional Services genel müdürü Jim Iuorio’ya göre, bu sorunun cevabı evet. CNBC’ye konuşan Iuorio’nun bu konuyla ilgili değerlendirmesi şöyle:

“Gümüşün son günlerdeki yükselişinin bir sebebinin de Bitcoin’in yüksek volatilitesiyle güvenli liman listesinden çıkarılması olduğunu düşünüyorum. Bir şeyin onun yerini alması gerekiyordu.”

Öte yandan; Equity Armor Investments’tan Brian Stutland ise uzun vadeli fiyat hareketlerine bakıldığında altını ve Bitcoin’i gümüşe tercih edeceğini söylüyor. Stutland şöyle diyor:

“Gümüşün düşeceğini düşünüyorum. Altındaki pozisyonum uzun ve kısa vadede ara ara kısa ve uzun pozisyonlar açıyorum. Altını uzun vadede daha çok seviyorum, hatta büyük bir geri çekilme yapan Bitcoin’i bile.”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl