Endonezya merkez bankası: Dijital para birimleri meşru değil!

Endonezya'nın merkez bankası Bank Endonezya, Bitcoin ve dijital para birimlerinin meşru olmadığını bildiren bir açıklama yayınladı.

CoinTelegraph’ta yer alan habere göre, Endonezya’nın merkez bankası Bank Endonezya, 13 Ocak’ta vatandaşlarına dijital para birimlerini satın alma, ticaretini yapmaya karşı uyarıda bulunan ve bu para birimlerinin Endonezya’da meşru olmadığını yineleyen bir basın açıklaması yayınladı.

‘Sistemin istikrarını etkileyebilir, finansal açıdan zarar verebilir’

Banka dijital paraların kara para aklama ve terörizmi finanse etmedeki potansiyel kullanımının anti-dijital para kampanyasının ardındaki nedenler olarak gösteriyor:

“Dijital para birimleri balon risklerine açıktır ve kara para aklama ile terörizmi finanse etme konularına elverişlidir. Bu nedenle potansiyel olarak sistemin istikrarını etkileyebilir ve topluma finansal açıdan zarar verebilir.”

Ülkede Bitcoin‘le ilgili herhangi bir resmi yasak bulunmamasıyla birlikte yapılan bu basın açıklaması, önceki açıklamalardan daha sert bir uyarı niteliğinde.

Öte yandan Cezayir hükümeti, 2018 yılında Bitcoin tutmanın ve ticaretini yapmanın ülke içinde yasa dışı hale getirecek bir kripto para düzenlemesi için birtakım adımlar attı. Mısır’ın Baş Müftüsü Shawki Allam ise geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada kara para aklama ile terörizm finansmanı konusundaki endişelerden dolayı Bitcoin’in şeriat yasasına aykırı olduğunu ilan etti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl