Erken dönem Bitcoin yatırımcıları, 10 yıllık volatiliteden sonra kazançlarını sayıyor

Bitcoin'e ilk yıllarda yatırım yapanların bazıları hala tamamını elinde tutarken bazıları bir kısmını ya da tamamını satmış durumda.

Bundan yedi yıl önce Marshall Hayner, dedesine yaklaşık 30 dolar değerinde bir Bitcoin verdi. ABD’li girişimci ve yazılım geliştirici, bir kağıt cüzdanda verdiği hediyeye şu notu iliştirmişti: 100,000$’a kadar açmayın.

Hayner’in büyük anne ve büyük babası hediyeye sevindi, ve aslında Bitcoin bu seviyeye yakın bir yere henüz gelmedi. Ama Hayner, bu hediyeyi verdiği 2011’den bu yana 200 kattan fazla değerlendi.

Tüm kripto paraların büyük babasının henüz hiçbir değeri yokken 2009 yılında Bitcoin madenciliğine başlayan 34 yaşındaki Hayner, “Bitcoin’de tüm bu iniş ve çıkışları gördüm ve kaçmadım. Bu teknolojiye inanıyorum. Bitcoin’in bir sonraki dijital altın olduğuna gerçekten inanıyorum.” diyor. Hayner ayrıca Metal Pay adında bir ödeme şirketi kurdu.

Bir başka erken dönem Bitcoin yatırımcısı İsrailli girişimci Daniel Peled, “Eğer fiyat düşerse yine de mutluyum, çünkü bazılarını satabildim. Ve yükselişe devam ederse yine de mutlu olacağım, çünkü hala biraz tutuyorum.” şeklinde konuşuyor. Bitcoin’de bir diğer rekor seviyenin birkaç yıl uzakta olduğuna inanan Peled, 2013 yılından itibaren Bitcoin alıyor.

Peled’in iyimserliği, Bitcoin’de blok ödüllerinin yarıya düşürüldüğü ‘halving’ olayı ile ilgili beklentilere dayanıyor. Peled, 2020 yılında planlanan yarılanmanın gelecek yıl Bitcoin’e yarayacağını söylüyor.

Aynı iyimserlik Londra’da yaşayan yatırımcı Nicholas Gregory’nin 2014’ün başlarında büyük miktarda satın aldığı Bitcoin’leri tutmasını sağlıyor.

Şu anda Blockchain şirketi CommerceBlock’un CEO’su olan Gregory, ilk Bitcoin’ini bir internet sitesi üzerinden eşleştiği ve ardından New York’ta bir kafede buluştuğu bir adamdan almış. O zamandan bu yana hiç Bitcoin satmadığını söylüyor.

Ancak bazı yatırımcılar Bitcoin’in zapt edildiği ve gerçek dünyada beklenen potansiyeline ulaşamadığı argümanıyla hayal kırıklığına uğradılar.

Özel sermaye şirketi Echo Tree Capital’de bir portföy yöneticisi olan Vaughn Blake, geçtiğimiz Ocak ayında Bitcoin, 13,000 dolarken kripto para kantitatif fonunu tasfiye etti. 2013 yılında Bitcoin 120 dolarken yatırım yapmaya başladığını fakat hack ve kimlik avı girişimlerinin kurbanı olduğunu belirtti.

Londra’da yaşayan Blockchain şirketi Funfair Technologies’in CEO’su Jez San, 2013 yılında Bitcoin 50 dolar civarında iken almaya başladı fakat 2017’deki zirveye ulaşmadan önce çoğunu sattı. Daha sonra Ethereum’a yatırım yaptı.

San, “Hepimiz insanların onunla kahve satın almasını bekledik ve PayPal yerine onu kullanacaklardı. Bitcoin kullanmak çok zor. Sokaktaki adamın kullanmayacağı çok kullanıcı dostu olmayan bir şey.” diyor.

Haber: Reuters

→ SIFIR NOKTASINDAN BÜYÜK PATLAMAYA: BITCOIN’İN İLK 10 YILI

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl