Kripto para Bitcoin’de kritik hafta: Gözler SEC’de

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) önümüzdeki günlerde iki Bitcoin ETF başvurusuyla alakalı açıklama yapacak.

Önümüzdeki hafta Bitcoin ETF’si konusu, (borsa yatırım fonu) yeniden kripto para piyasası gündeminin tepesine yerleşeceğe benziyor.

Hafta içinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), onay için bekleyen iki Bitcoin ETF’si başvurusu ile alakalı açıklama yapması bekleniyor. Bu başvurulardan biri Bitwise tarafından yapıldı. Kurum, yasal tarih gereklilikleri gereği 16 Mayıs‘a kadar Bitwise’ın başvurusuyla alakalı ret ya da onay kararı alacak veya kararı erteleyecek.

NYSE ve Bitwise Asset Management tarafından yapılan başvuru, Federal Kayıt’ta ilk olarak 15 Şubat’ta yayınlanmıştı. Bu tarihten itibaren 45 gün içinde SEC’nin onay, ret veya erteleme kararı alma zorunluluğu vardı. Nitekim, 29 Mart’ta karar açıklaması ertelendi. İkinci 45 gün de 16 Mayıs’ta son buluyor.

SEC’nin onay, ret ya da erteleme açıklaması yapacağı bir diğer başvuru da VanEck, SolidX ile CBOE şirketlerine ait. Kurumun bu başvuruyu onaylaması, reddetmesi veya karar almayı ertelemesi için 21 Mayıs‘a kadar süresi var. Yani, SEC’den 21 Mayıs’a kadar bu ETF ile alakalı bir açıklama gelmeli.

Mart ayında alınan iki başvuruyla ilgili erteleme kararı, aynı gün açıklanmıştı. Tekrar hafta içinde aynı gün iki açıklama birden gelebilir. SEC, kararı Ekim ayına kadar erteleyebilir. Bitwise’in Bitcoin ETF’si için kesin karar son tarihi 13 Ekim 2019. VanEck/Solidx’te ise bu tarih 18 Ekim 2019.

ETF nedir ve Bitcoin ETF’si neden önemli?

ETF’nin açılımı, Exchange-Trader Fund, yani Borsada İşlem Gören Fon veya Borsa Yatırım Fonu. Basitçe açıklamak gerekirse adından da anlaşılacağı gibi sıradan yatırım fonlarının borsada işlem gören halini ifade ediyor. Hisse senedi gibi spot fiyatla alınıp satılan ETF’ler, bir ya da birden çok dayanak varlığa sahip olabiliyor. Fon, bu varlıkların getirilerini kopyalayarak yatırımcılara sunuyor. Dünyada oldukça popüler olan ETF’lerin en büyük ilk 10’unun yönetimi altındaki varlıklar 1 trilyon doları aşıyor.

Bir Bitcoin ETF‘sinin onaylanması halinde Bitcoin de trilyon doları bulan bu pazardan pay almış olacak. Bunun fiyata önemli bir etkisinin olması bekleniyor.

Altın için ilk ETF, 2013 yılının Mart ayında onaylanmıştı. Bunun ardından altının fiyatı %300’den fazla artmıştı. ETF’nin Bitcoin’i de benzer şekilde etkileyebileceği beklentisi var.

SFOX’tan volatilite uyarısı

Öte yandan büyük ölçekli yatırımcılara hizmet veren kripto para alım satım platformu SFOX, son raporunda Bitcoin ETF’ye ilişkin yapılacak açıklamaların fiyatta volatilite yaratabileceği konusunda uyarı yaptı.

Genel beklenti, SEC’nin önümüzdeki günlerde her iki ETF için de erteleme kararı alacağı yönünde.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl