Yeni tercih Bitcoin ETF’leri mi: Altın fonlarından 2.4 milyar dolarlık çıkış

ABD'de Bitcoin spot ETF'lerinin kabul edilmesi bu alana milyarlarca doların kaymasına neden olurken, enflasyonist ortama rağmen altın ETF'lerindeki milyarlarca dolarlık çıkışlar ise gözlerden kaçmıyor. Analistler ise uzun vadede Bitcoin'in, "dünyanın birincil değer saklama aracı" titrini altından çalabileceğini ifade ediyorlar.

Bitcoin ETF’leri tüm dünyadan durmaksızın ilgi çekmeye devam ederken İngiliz yatırım fonu ve ürün ihraççısı olan ETC Group, uzun vadede Bitcoin’in, altının “değer saklama aracı” görevini çalabileceğini belirtti.

“ABD ETF’lerinin rolü çok büyük…”

2003’ten bu yana kurumsal firmalara ETP ve ETF hizmetleri veren Londra merkezli şirketin araştırma yöneticisi Andre Dragosch, altın ve Bitcoin ETF’leri arasında açık bir uyuşmazlık olduğunu belirtti:

“Bu rakamlar, Bitcoin’in değer saklama aracı statüsünü altından çalabileceğinin erken sinyalleri olabilir. Bitcoin ETF’lerine son dönemde gelen yatırımların büyük bölümü Amerikan ETF’leri tarafından geliyor. Bitcoin’in yükseliş hareketinde bu ETF’lerin rolü çok büyük”

Altından çıkış var

Büyüklük açısından ilk 10 sıradaki Bitcoin ETF’lerine sene başından bu yana net 3.9 milyar dolarlık yatırım gelirken, altındaki çıkışlar ise dikkat çekiyor. Erken dönem kripto projelerine yatırım yapmasıyla bilinen Ryze Labs’in araştırmasına göre ise sene başından bu yana en büyük 14 altın ETF’inden net 2.4 milyar dolar çıktı.

Andre Dragosch ayrıca, fiyatların bu şekilde artması durumunda Bitcoin ETF’lerinin, altın ETF’lerini 2 yıl içinde geride bırakabileceğini de ekledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl