Andreas Antonopoulos: Bir Bitcoin ETF’si korkunç bir fikir

Bitcoin aktivisti Andreas Antonopoulos, gündemin sıcak konusu olan ETF'lere değindi ve bir Bitcoin ETF'sinin korkunç bir fikir olduğunu söyledi.

Bitcoin aktivisti ve girişimci Andreas Antonopoulos, geçtiğimiz günlerde finansal enstrümanın büyük oyuncuların kripto paranın fiyatını manipüle etmesine izin vereceği ve ikinci kademe yatırımcı sınıfının büyüyeceği gibi gerekçelerle bir Bitcoin ETF‘sine (borsa yatırım fonu) karşı olduğunu açıkladı.

Antonopoulos, aylık soru cevap oturumunun bir parçası olarak kripto para gündeminin sıcak konusu ETF’lere de değindi. Onaylanmış bir Bitcoin ETF’sinin, mevcut hale gelecek yatırımcı sayısı sayesinde kripto paranın fiyatını yükseltebileceğini kabul ederken, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’in fiyatını fiziksel olarak sahip olmaksızın manipüle etmeleri için de bir araç olacağını söylüyor.

Kripto para topluluğu Bitcoin ETF’leri üzerine pozitif düşünüyor. Öyle ki ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC) ETF’lerle ilgili erteleme kararına bile piyasa oldukça sert tepki gösteriyor.

Antonopoulos, her halükarda gerçekleşecek bir Bitcoin ETF’sini ‘korkunç bir fikir’ olarak nitelendiriyor ve akademik açıdan bu finansal enstrümanın yatırımcılara fonlarının bir kısmına erişim hakkı tanıyan büyük ölçekli bir Bitcoin emanetçisi olacağından ekosisteme zarar vereceğini düşünüyor.

Antonopoulos’a göre bu, yatırımcıların Bitcoin’in kendisine ne olacağını seçemeyecekleri anlamına geliyor. Geçen yılki ölçekleme tartışmaları sırasında Bitcoin Cash’in yaratılmasını örneklendirerek yatırımcıların bu tartışmalarda bir taraf seçemeyeceklerini, çünkü bunun fona bağlı olacağını ifade ediyor. Aktivist, geçen sene kripto para borsalarının piyasada benzer bir etkisi bulunduğunu kaydediyor.

Antonopoulos, bunun kripto paraların amiral gemisinin sonu anlamına gelmese de gelecekte fiyat ve tartışmaya yol açacağı görüşünde:

“Potansiyel olarak muhtemelen regülatörlerin taleplerine uygun olacak, kripto pranın kurumsal bir versiyonu şeklinde bir ‘Corpo Bitcoin’ yaratılmasına neden olabilir.”

Sonunda Antonopoulos, iki tür kurumsal yatırımcı ortaya çıkacağını, birincisi Bitcoin’e sahip olmak ve finansal açıdan bağımsız olmak için kendi özel anahtarlarını kontrol etmek isteyecekken ikincisinin ise kripto paraları kullanabilme yeteneğine sahip olmayacağını ve üçüncü taraflara güveneceğini belirtiyor.

Bitcoin aktivisti, bu durumun ekosistemde halihazırda var olduğunu, bazı kullanıcıların kendi özel anahtarlarını kontrol ederlerken diğerlerinin onları “ikinci kademe” Bitcoin kullanıcıları yapan biçimde coin’lerini saklamak için kripto para borsalarına ve emanetçi cüzdanlara güvendiğini dile getiriyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl