“Avrupa’nın ilk Bitcoin ETF’i” tepki gördü, ilgi görmedi: Çok düşük rakamda kaldı

ABD'de SEC'nin bir Bitcoin spot ETF'ini onaylayıp onaylamayacağı merakla beklenirken Avrupa tarafında geçen hafta kabul edilen bir fon ise çok fazla ilgi görmedi. Bu fonu regüle eden kurumun AB yargı alanına dahil olmaması da çok tartışılmış, hatta "Avrupa'nın ilk ETF'i" nitelendirmesi de tepki görmüştü.

Geçtiğimiz hafta Londra merkezli Jacobi Varlık Yönetimi adlı firma tarafından çıkarılan ve Guernsey Adası Finansal Hizmetler Komisyonu tarafından kabul edilen Bitcoin spot ETF’i çok fazla ilgi görmedi. Bloomberg’in haberine göre BCOIN kısaltmasıyla Amsterdam Borsası’nda da listelenen bu ETF, 4409 kez el değiştirdi. Bu da bir fon için oldukça düşük bir rakam olarak görülüyor.

Örnek vermek gerekirse, Almanya’da işlem gören Fiziksel Bitcoin Fonu sadece 18 Ağustos gününde 1.1 milyondan fazla kez el değiştirdi. Dolayısıyla BCOIN adlı ETF’e yatırımcılar tarafından rağbet yok denecek kadar az kaldı.

Gerçekten Avrupa’nın ilk ETF’i mi?

Bilindiği üzere BCOIN adlı fon geçtiğimiz hafta özellikle ABD medyasında “Avrupa’nın ilk ETF’i kabul edildi” haberleriyle verilmişti. Ancak şu bir gerçek ki, Avrupa’da zaten Bitcoin spot fiyatını takip eden birçok ürün bulunuyor. Bunlara genelde ETF değil, ETP deniyor. İki terim arasındaki fark ise yok denecek kadar az. Biri borsa yatırım fonu iken, diğeri ise borsa yatırım ürünü olarak kabul ediliyor.

Hatta Bloomberg’in kıdemli analisti olan James Seyffart bu tür başlıklarla verilen “İlk ETF” haberlerine tepki göstermiş ve Twitter hesabından “Avrupa’da zaten birçok spot Bitcoin ETP’si var. Bu tarz haberler yanlış yönlendirme içeriyor. Sadece küçük ve teknik farklar var” demişti.

“Bu ürün perakende yatırımcıya hitap etmiyor”

Ürünü çıkaran şirketin sahibi olan ve aynı zamanda bir eski BlackRock çalışanı konumundaki Martin Bednall ise ETF’e olan ilginin azlığını kabul etmedi. Bu ürünün perakende yatırımcılar için çıkarılmadığını belirten Bendall, “Bu sebeple düşük hacim, beklentilerimiz arasındaydı. Uzun vadede kurumların ETF’imize olan ilgisinin artacağını düşünüyoruz. Bu konuda iyimseriz” dedi.

Öte yandan şirketin bu ETF’ini regüle eden Guernsey Adası Finansal Hizmetler Komisyonu da AB yargı bölgesine dahil değil. Bölge olarak Avrupa’ya yakın olan ve İngiltere’2’nin güneyinde yer alan 64 bin nüfuslu bir ada olan Guernsey Adası, Avrupa Birliği’nde bulunmuyor. Bu durum da aslında, ürünün ilk AB ETF’i olma sıfatını kazanmasını engelliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl