Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

BTCC Bitcoin ETF’i ilk 3 günde 564 milyon dolara ulaştı

grafik

Kuzey Amerika bölgesinin ilk Bitcoin ETF’i olan Purpose Bitcoin ETF (BTCC), geçen hafta kabul edildikten sonra hisseleri işleme açıldığı andan itibaren büyük ilgi gördü. İlk saatlerinde yaklaşık 100 milyon dolar, ilk 3 günde ise 564 milyon dolarlık yatırım aldı. Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas ise cuma gününe kadar rakamın 1 milyar doları geçebileceğini iddia etmişti.

Purpose Investments’ın bu ETF talebinde ise kripto para evreninde 3 sene önceki boğa sezonuna göre artık çok değişen şartlar yatıyor. Purpose Investments’ın başvurusu ülkedeki ilk ETF talebi değildi. Özellikle 2017’deki boğa sezonunda Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu’na (OSC) birkaç talepte daha bulunulmuş ama ret cevabı gelmişti.

Çünkü OSC, yatırım kalitesinde olması gereken bir saklama seviyesi ile bir ETF’i destekleyecek altyapı hizmetlerinin olmadığını görmüştü. Kurum ayrıca Bitcoin konusunda da emin değildi. Belki de birkaç sene sonra olmayacak bir varlık için ETF onayı vermek çok yanlış bir hamle olabilirdi.

“3 sene öncesiyle aynı değil”

Blockworks’e konuşan ve ETF konusunda Purpose Investments’a danışmanlık veren Ether Capital’in CEO’su Brian Mosoff ise ret kararını o dönem şartlarında doğru olduğunu belirtti:

“2017’de bu tür endişelere sahip olmakta haklıydılar. Kripto para evreni 3 sene öncesinde olduğundan çok daha farklı”

“Kapalı uçlu yatırım fonları rahatlattı”

Mosoff ayrıca, Bitcoin ETF’i konusunda düzenleyicilerin artık daha rahat hissetmesindeki en önemli sebeplerden birinin de Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) VE 3iQ’nin Bitcoin fonu gibi kapalı uçlu yatırım fonları olduğunu belirtti:

“Bu tür ürünlerin piyasaya girmesi gerekiyordu ve regülatör kurumların ‘Kurumsal firmaların da saklama hizmeti alabileceği yerler var mı?’ diye sorduğu bir dönemde, bu şirketler engebeli yolları düzelttiler. Kapalı uçlu yatırım fonlarında saklama hizmetinin hack’lenemeyeceği de görüldü ve bu durum düzenleyicileri rahatlattı”

“Daha sağlam oyuncular piyasaya girdi”

Bir başka zorluğun ise günlük likidite sağlanabilecek bir çalışma tarzının yaratılıp yaratılamayacağı olduğunu belirten Mosoff, bunun da sağlandığını belirtti:

“Bu gelişmelerden sonraki soru, günlük likidite sağlanabilecek bir ortam oluşturulup oluşturulamayacağıydı. Cevap da evetti ve her şey 2017’den farklıydı. Geçen 3 yılda, piyasaya çok daha büyük ve sağlam oyuncular girdi. Bu firmalar gerekli olan tüm lisanlara sahiplerdi. Tüm bunlar sayesinde piyasa gerekli olan likidite derinliğine de ulaşmış oldu”

BTCC’nin ardından Evolve ETF’i EBIT de Toronto Borsası’nda işleme açılmıştı.

ABD ETF’leri ne zaman gelecek?

Burada en çok sorulan soru ise ABD’nin yapılan ETF başvurularını kabul edip etmeyeceği… Toronto Borsası’ndaki birçok hissenin ABD vatandaşlarına açık olduğu biliniyor. ABD’deki SEC, çoğunluğu 2018’de yapılan 9 ETF başvurusunu reddetmişti.

“Kanada’nın onayı ABD’deki işlemleri hızlandırabilir”

Washington merkezli bir finansal altyapı şirketi olan Securrency’de Politika ve Devlet İlişkileri Direktörü olan Jackson Mueller’e göre de ilk SEC onayı yakında gelebilir. Mueller de, Mosoff’un belirttiği sebeplerden ötürü artık regülasyon kurumlarının daha rahat olduklarını belirtti:

“Son iki senede Bitcoin ETF’leri konusunda, düzenleyicilerin bakış açılarından bu konuda izlenen yola kadar birçok değişiklik oldu. OSC’nin onayları, SEC’nin de onay verme sürecini hızlandırabilir çünkü artık dolandırıcılık ve manipülasyon konusunda çok daha güvenli ve rahatlar. “

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl