Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

CBOE, Fidelity’nin Bitcoin ETF’ini listelemek için SEC’ye başvurdu

SEC’nin şu anda kontrol aşamasında tuttuğu VanEck Bitcoin ETF’ini listeleme talebiyle bilinen Chicago Opsiyon Borsası (CBOE), yatırım devi Fidelity ile bağlantılı Wise Origin Bitcoin Trust adlı Bitcoin ETF’ini de listelemek için başvuruda bulundu ve SEC değerlendirme sürecini de resmen başlatmış oldu.

CBOE tarafından, 19b-4 adlı dosyayla ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunulan başvuruyla beraber, Cboe Borsası da SEC’in inceleme sürecine başlayabileceği Wise Origin Bitcoin ETF’ine desteğini göstermiş oldu.

Top şimdi SEC’de

Aslında Wise Origin, Bitcoin ETF başvurusunu Mart ayında yapmıştı ancak SEC’nin onay ya da ret kararını vereceği değerlendirmeye başlaması için şirketlerin 19b-4 dosyasını da işleme koyması gerekiyor. Bunun için de mutlaka Cboe ya da NYSE Arca gibi borsalarla bir ortaklık kurulması gerekiyor. Dolayısıyla dün yapılan 19b-4 başvurusuyla beraber artık top SEC’de.

CBOE, yine SEC’den onay bekleme durumunda olan VanEck’in Bitcoin borsa yatırım fonuna olan desteğiyle de biliniyor. Kryptoin ve WisdomTree de Bitcoin ETF’leri için CBOE ile birlikte hareket etmişlerdi. Valkyrie ise ETF için NYSE Arca opsiyon borsasıyla partnerlik kurmuştu.

Son yılların en hızlı büyüyen varlığı olan Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen kurumsal şirketler çeşitli sorunlarla karşılaşmamak adına direkt olarak Bitcoin almak istemiyor ancak ETF’ler yoluyla Bitcoin’e yatırım yapabilmek istiyor. Bu talebin artması da Bitcoin ETF başvuru sayısının da artmasına sebep oluyor.

Uzmanlara göre ise; 2017 yılından bu yana sürekli olarak Bitcoin yatırım fonu başvurularını reddeden SEC’nin onay vermeye en yakın olduğu dönemdeyiz. Kurumsal yatırımların artması, Kanada’daki ETF süreçlerinin hem başarılı olup hem de çok büyük ilgi görmesi ABD’deki ETF onaylarının ihtimalini artırıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl