SEC onayı gerektirmeyen Bitcoin ETF benzeri yeni bir ürün geliyor

ABD'nin büyük yatırım bankalarından olan Citi'nin eski çalışanlarından oluşan bir grup girişimci, Bitcoin destekli yatırım sözleşmesi ürünü başlatma kararı aldı. Bu kişiler, yeni ürünlerinin SEC'den onay gerektirmediğini belirtiyor.

bitcoin

Bitcoin spot ETF kararının verilmesine günler kala, Citibank’ın eski çalışanlarından oluşan bir grup, yeni bir ürün başlatacaklarını duyurdular. “Bitcoin Depo Sertifikaları” olarak adlandırılan bu ürün, ADR olarak da bilinen Amerikan Depo Sertifikaları’na benziyor.

ADR’ler, genellikle yabancı şirketlerin Amerikan borsalarında işlem görmesini sağlayan bir finansal araç olarak biliniyorlar.

Menkul kıymet kanunundan muaf…

Girşimcilerin kurduğu bu startup’ın adı ise kısaltması RDC olan Depo Sertifikası Şirketi olarak kararlaştırıldı. Şirket ilk ürünlerini yani “Bitcoin Depo Sertifikaları”nı, ABD’nin 1933 yılı tarihli menkul kıymet yasasından muaf olacak şekilde çıkarmayı planlıyor.

Ürünler ilk etapta küresel ve kurumsal şirket yatırımcılarına sunulacak.

“Bitcoin’e güvenli şekilde yatırım şansı”

Şirketten yapılan resmi açıklamada, bu ürünün kurumsal firmalara Bitcoin’e “direkt” yatırım şansı tanıyacağı belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Hedge fonlarından aile ofislerine, büyük şirketlerden kurumsal yatırımcılara kadar birçok kurumun Bitcoin’lerini alıp onu DTC tarafından onaylanmış bir yatırım sözleşmesine çevirmek isteyen bir araç görevi göreceğiz”

Açıklamada DTC olarak belirtilen ABD merkezli bir kuruluş olan Depository Trust Company (DTC), finansal varlıkların güvenli bir şekilde saklanması ve transfer edilmesi için bir altyapı sağlıyor.

Bitcoin bankası Anchorage saklayacak

Yapılan açıklamada ayrıca destekleyici varlık olan Bitcoin’lerin saklanması hizmetinin, kripto bankası olarak da bilinen Anchorage tarafından sağlanacağı bilgisi de verildi. Bununla birlikte şirketin Franklin Templeton, BTIG ve Broadhaven Ventures gibi firmalardan yatırım aldığı da kaydedildi.

Bilindiği üzere büyük varlık yönetim şirketlerinden biri olan Franklin Templeton da Bitcoin spot ETF başvurusu yapan firmaların arasında yer alıyor.

RDC şirketinin kurucuların olan Bryant Kim, Ishaan Narain ve Ankit Mehta bu firmayı kurmadan önce ise Citi Group’un depo sertifikaları departmanında yöneticilik yapıyorlardı.

“Bitcoin almadan Bitcoin’e direkt yatırım!”

Bloomberg’e konuşan kuruculardan Mehta, “Nakde çevrilebilen Bitcoin ETF’lerine kıyasla depo sertifikaları kalfiye yatırımcıların Bitcoin’e direkt olarak yatırım yapmasını sağlıyor, ve aslında sadece Bitcoin alımı yaparak bu yatırıma yönelmek, birçok kurumsal firmanın ilk tercih ettiği seçenek olmuyor” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl