İki büyük bankadan Bitcoin ETF’leriyle ilgili açıklama

Vanguard firmasının Bitcoin spot ETF alım-satım hizmeti vermeyeceğini açıklamasının ardından, küresel çaptaki bazı büyük bankaların da aynı adımı atacakları belirtilmişti. ABD'li Citi ve İsviçreli UBS ise müşterilerine bu hizmetleri sunduklarını duyurdular.

Bitcoin spot ETF’lerinin SEC tarafından onaylanması dünyada büyük ses getirirken, ABD’yi ise adeta karıştırdı. Bazı politikacılar bu onaya destek verirken, bazıları ise bunun çok büyük bir hata olduğunu dile getiriyor.

Hatta SEC’nin, başkan Gensler’ın da dahil olduğu son oylamada 3’e 2’lik oran ile ETF’leri kabul etmesi ve kripto karşıtı Gensler’ın onay oyu vermesi de hala tartışılıyor.

Vanguard’dan sonra devlerden açıklama

Tüm bu tartışmalar devam ederken Vanguard şirketinin, Bitcoin ETF işlemleri konusunda hizmet vermeyeceğini açıklaması da tartışmaları bir başka boyuta taşıdı. Tartışma, diğer büyük bankaların da Vanguard’a katılacağı haberleriyle daha da büyüdü ancak iki önemli kurumdan konuyla ilgili açıklama geldi.

ABD merkezli Citi Group ve İsviçre merkezli UBS bankaları, müşterilerine Bitcoin spot ETF hizmeti sunduklarını açıkladılar.

UBS, belli şartlar dahilinde bu hizmeti verdiğini, ve risk toleransı düşük hesapların Bitcoin ETF alım ve satımına kapalı olduğunun bilgisini verdi. Ancak bazı özel müşterilere bu alım-satımlar açık…

Citi Group da yine, her müşterisine olmasa bile, kurumsal müşterilerine bu hizmeti sağladığını açıkladı. Banka ayrıca, varlıklı bireysel müşterilerine bu hizmeti sunma konusunda da araştırma yaptığını duyurdu.

Dolayısıyla iki büyük banka Bitcoin spot ETF ürünleri konusunda Vanguard ile aynı çizgide olmadıklarını net şekilde göstermiş oldular.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl