SEC, önümüzdeki iki ay içinde 9 Bitcoin ETF’siyle ilgili karar alacak

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), önümüzdeki iki ay içinde Bitcoin'e bağlı 9 borsa yatırım fonuyla (ETF) ilişkili kararlar alacak.

CoinDesk’te yer alan habere göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), önümüzdeki iki ay içinde 9 Bitcoin ETF başvurusu için kararlar alacak.

Salı günü bildirdiğimiz üzere SEC, CBOE tarafından önerilen bir kural değişikliği ile ilgili karar açıklamasını erteledi; onaylanması halinde Blockchain girişimi SolidX ve yatırım şirketi VanEck tarafından desteklenen bir ETF’nin CBOE’de listelenmesine izin verilecekti.

İlk olarak Haziran ayında ortaya konan SolidX-VanEck teklifi, beklemede olan dört dosyadan yalnızca biri.

Halka açık kayıtlara göre ProShares, Direxion ve GraniteShares şirketlerinin geçmiş başvuruları ile birlikte SEC tarafından toplamda Bitcoin’le ilişkili 10 fon inceleniyor. Tüm başvurular arasında VanEck/SolidX Bitcoin ETF’si tek fiziksel ETF.

Başvurulara ilişkin ilk karar başvurunun Federal Kayıt’ta yayınlanmasından sonra 45 gün içinde alınıyor. Kurum, bu süreyi en fazla toplamda 240 gün uzatabiliyor.

ProShares’ın iki fonu ile ilgili karar için son tarih 23 Ağustos. Yani SEC, birkaç gün içinde bu iki ETF için bir karara varmak zorunda.

Eylül ayı 15 Eylül’den başlayarak Bitcoin ETF başvurularıyla ilgili olarak bir dizi son karar tarihi görecek. 15 Eylül’de GraniteShares’in iki fonuyla ilgili bir karara varılacak.

Direxion’un dört fonu için son karar tarihi ise 21 Eylül.

Bu arada SEC, SolidX/VanEck başvurusuyla ilgili kararını 30 Eylül’e erteledi. Ancak SEC’in karar için ek süre alma hakkı bulunuyor. Bu durumda, bu başvuru için karar açıklaması, önümüzdeki yılın Şubat ayına kadar ötelenebilir.

Ayrıca kurum, karar açıklamalarını CBOE VanEck SolidX Bitcoin ETF’si başvurusunda görüldüğü gibi öngörülen tarihten birkaç gün önce de yapabilir.

→ BRIAN KELLY: SEC KARARI NEDENİYLE BITCOIN SATANLAR YANLIŞ YAPIYORLAR

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl