Bitcoin ETF’si, Bitcoin’i nasıl etkiler?

Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF'si başvurusu reddedilse CBOE'nin başvurusu için hala umut var. Peki CBOE ETF'i onaylanırsa Bitcoin nasıl etkilenir?

Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF’si başvurusu SEC tarafından reddedilse de CBOE’nin başvurusu için hala umut var.

SEC’in Winklevoss’ların başvurusunu, Bitcoin ve kripto paralara duyduğu herhangi bir düşmanlık nedeniyle değil, teklifin kendisi nedeniyle reddettiğinin raporda birkaç kez tekrarlandığını belirtmek önemli.

Winklevoss’ların başvurusunun zaten onaylanmasının beklenmediğini söyleyen eToro’nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan, CBOE’nin başvurusunun kabulü için önemli gerekçeler bulunduğunu öne sürüyor.

Greenspan, CBOE’nin VanEck Bitcoin ETF‘sinin kurumsal yatırımcıların ihtiyaçlarına göre hazırlandığını ve sözleşme büyüklüğünün 200,000 dolar olduğuna dikkat çekerek bu ETF’nin sıradan bir vatandaş için olmadığını söyledi. Greenspan ayrıca bunun SEC’in endişelerini hafifletecek bir şey olduğunu belirtti.

Dahası VanEck Bitcoin ETF’si tamamen sigortalı. SEC, ret gerekçelerinden biri olarak Winklevoss’ların ETF’sini fiyatların kripto para borsası Gemini’den alacak olmasını öne sürerken CBOE ise birkaç önemli borsanın fiyat ortalamasını kullanacak.

Peki Bitcoin ETF’sinin onaylanması, Bitcoin’i nasıl etkileyecek? Hangi değişiklikleri görmeyi bekleyebiliriz?

Bitcoin ETF’sinin Bitcoin fiyatlarına büyük etki yapması açık şekilde beklenen bir şey. Şu anda bir Bitcoin ETF’sinin SEC tarafından onaylanması halinde Bitcoin ve ardından diğer tüm kripto paralar, akredite yatırımcıların ve kişisel portföylerin bir parçası haline gelecek.

ETF onayı, yeni yatırımcıların kendilerini yatırımlarını kaybetme riskinin yüksek olduğu bir pozisyona sokmadan piyasa girmelerine olanak tanıyacak. Bitcoin ETF’lerini kullanacaklar için bir diğer önemli gelişme de herhangi bir noktada portföylerinin yalnızca yüzde 0,5’ini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacak olmaları. Bu piyasayı diğerleri ile aynı derecede volatil kılacak.

Son olarak SEC tarafından bir Bitcoin ETF’sinin onaylanması Bitcoin’e büyük ölçüde meşruiyet kazandıracak. Bu da daha fazla şirketin Bitcoin ve kripto paraları ele almaya ve kabul etmeye başlamasını sağlayacak. Bitcoin ETF’leri böylece daha fazla şüphecinin kripto para topluluğuna dahil olması yönünde bir geçit görevi üstlenecek. Bu sayede, büyük olasılıkla Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları yükselecek.

Nihai aşamada Bitcoin, yüksek ihtimalle altın gibi benimsenen bir varlık olma şansı elde edecek.

→ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN DİJİTAL PARA SİNYALİ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl