Bitcoin spot ETF’leri adım adım onaya gidiyor: Fidelity ve Grayscale’den yeni belge

Finans dünyası heyecanla SEC'nin, bir Bitcoin spot ETF'ine onay verip vermeyeceğini beklerken, Grayscale ve Fidelity şirketlerinden çok önemli bir adım geldi. İki şirket SEC'ye bu tarz fonların onayında çok önemli rol oynayan 8-A fomu belgesi sundu.

Bitcoin spot ETF’leri adım adım ABD piyasalarına doğru ilerliyor. SEC’nin bu konuda 10 Ocak gününe kadar, en azından ARK Invest şirketinin başvurusunda bir karar vermesi gerekirken, uzmanlar ise olumlu ya da olumsuz, toplu bir karar çıkacağını düşünüyor.

Onaya işaret eden belge…

Bitcoin spot ETF başvurularında ise bir eşik daha aşılmış gibi gözüküyor. ABD medyasından The Block’un haberine göre Fidelity ve Grayscale şirketleri SEC’ye 8-A formu olarak bilinen belgeleri resmen sundu. Uzmanlar, bu tarz bir belgenin spot Bitcoin ETF’lerinde sona gelindiğini gösterdiğini ifade ediyorlar.

Bu tarz belgeler, bir ETF’in işleyişi hakkındaki bilgilerin kamuya ve SEC’ye belirtilmesi açısından birincil öneme sahip dosyalar olarak biliniyor.

Yönetici tweet attı: Formları dolduruyoruz

Öte yandan bu haberden dakikalar önce ise Grayscale’de hukuk işlerinden sorumlu yönetici Craig Salm’ın attığı tweet, kripto Twitter’ın gündemine düştü. Salm, “Bazı formları dolduruyoruz…” şeklinde kısa bir tweet atsa da, bunun anlamı çok daha büyüktü.

Matrixport raporu ve Balchunas’ın sözleri akıllarda…

Bilindiği gibi kripto yatırım şirketi Matrixport, dün kripto dünyasını karıştıran bir rapor yayımlamıştı. Şirket, ocak ayında tüm ETF başvurularının reddedileceğini iddia etmişti.

Bloomberg ETF analisti olan Eric Balchunas ise, duyumlarının ETF’lerin onaylanacağı yönünde olduğunu ifade etmiş ve “O raporu yazanların nereden bilgi aldıklarını bilmek isterim. Şüphe duymak normal ancak bu rapor şüpheden daha fazlası…” demişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl