Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

SEC’nin VanEck Bitcoin ETF’i kararı için geri sayım başladı

vaneck

Küresel yatırım şirketi VanEck’in yaptığı Bitcoin ETF başvurusu dün itibariyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC tarafından resmen işleme konuldu. SEC yapılan teklif için ön kararını 45 gün içinde verecek.

Kripto para topluluğu tarafından uzun süredir heyecanla beklenen VanEck’in borsa yatırım fonu (ETF) başvurusu kabul edildiği takdirde, ABD’de sunulan ilk ETF ürünü olacak. İçinde VanEck’in başvurularının da olduğu birçok ETF talebi geçmiş yıllarda SEC tarafından, piyasa manipülasyonu başta olmak üzere birçok finansal endişe sebep gösterilerek reddedilmişti.

Ancak uzmanlar bu kez, özellikle, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu eski başkanı olan ve kripto paralara olumlu bakış açısıyla bilinen Gary Gensler başkanlığındaki SEC’nin artık bu talebe onay vermeye hazır olduğunu belirtiyorlar.

CBOE listelemek için başvurdu

Mart ayının başında Cboe BZX Borsası da VanEck’in Bitcoin için hazırladığı borsa yatırım fonunu listeleme başvurusunda bulunmuştu. Başvuru dosyası kamuya açık Federal Kayıt defterinde yayınlandıktan sonra, 21 günlük kamu itiraz ya da değerlendirme süresi bulunuyor. SEC de ayrıca son karar için onay ya da ret süresini 240 güne kadar uzatma hakkına sahip. SEC’nin geçmiş kararlarına bakıldığında, karar verme hakkı limitlerini sonuna kadar kullandığı görülüyor.

Öte yandan 2021 yılında VanEck dışında Valkyrie ve WisdomTree gibi başka şirketler tarafından da Bitcoin ETF başvurusu yapıldı.  Kripto para alanındaki en büyük yatırım şirketi olan Grayscale’in de ETF konusunda hazırlıkları bulunuyor.  Şirket, geçtiğimiz günlerde, ETF uzmanları aradığı ilanlar listelemişti.

Kanada’daki ETF, 13 bin 800 BTC’yi geçti

Son olarak, ABD’de SEC tarafından onay veya ret kararı beklenen Bitcoin ETF’leri bulunurken Kanada’da halihazırda onaylanmış ve işlem gören en az üç Bitcoin ETF’i var. Bunlardan biri Purpose Bitcoin ETF’i ve ETF’in yönetimi altında 800 milyon dolar değerinde yaklaşık 13 bin 800 BTC bulunuyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl