Bitcoin ETF’te yeni gelişme: Grayscale’den mektup

SEC’ye karşı açtığı davayı kazanan Grayscale, Bitcoin ETF onayını hızlandırmak için kuruma mektup gönderdi.

Şirketin avukatları tarafından gönderilen mektupta SEC’den mümkün olan en kısa sürede bir toplantı talep edildi. “GBTC’nin hisselerinin NYSE’de listelenmediği her gün, fonun mevcut yatırımcıları haksız yere zarar görmektedir.” diyen avukatlar, regülatör kurumun GBTC’nin bir ETF’e dönüşmesini engellemeye devam etmesi için hiçbir gerekçe olmadığını belirttiler.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz hafta Grayscale, SEC’ye açtığı davayı kazanmıştı. Şirket, bu davayı SEC’nin Bitcoin ETF başvurusunu reddetmesinin ardından, bundan bir yıl önce açmıştı. Oy birliğiyle alınan kararda temyiz hakimleri, kurumun başvuruyu reddederken “keyfi ve kaprisli” davrandığını, spot ETF’leri reddederken Bitcoin vadeli ETF’lerini onayladığını vurguladılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ETF nedir, Bitcoin ETF neden önemlidir?

SEC, kararın gözden geçirilmesini talep edebilir veya Yüksek Mahkeme’ye başvurabilir. Öte yandan uzmanlar, kurumun üst mahkemede başarılı olma ihtimalinin düşük olduğunu kaydediyorlar. SEC, mahkemenin kararını temyize götürürse ETF’lerin onaylanmasını 2024’e kadar uzatabilir. Kurumun bir başka seçeneğinin ise vadeli ETF’lere halihazırda verdiği onayı geri almak olduğu fakat söz konusu ürünlere yüz milyonlarca dolar yatırım yapılmış olması nedeniyle bu yolun problemli olacağı değerlendiriliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl