Grayscale’den SEC ile sıkı Bitcoin ETF pazarlığı

Spot Bitcoin ETF başvurusu yapan şirketlerden Grayscale’in salı günü başvuruların onay mercii olan SEC ile dördüncü defa görüştüğü ortaya çıktı.

Görüşmeden gelen bilgiler, Grayscale’in ETF hisselerinin oluşturulması ve geri ödeme süreçlerinin hem varlık bazlı (Bitcoin) hem de nakit karşılığı yapılabilmesi için SEC’ye ısrarcı olduğu yönünde. SEC ise daha önce şirketlerden yalnızca nakit karşılığı olacak şekilde başvurularını güncellemelerini istemişti. BlackRock, başvurusunu SEC’nin bu isteği doğrultusunda güncellemişti.

Grayscale, önceki günkü görüşmede 30 yıllık ABD ETF pazarında tüm spot emtia ETF’lerinin yalnızca varlık bazlı modeli kullandıklarını vurguladı. Şirket, bu konuda sunumunda BlackRock’ın altın ETF’i SPDR Gold Shares’tan platinyum ETF’i Granite Platinum Trust’a kadar örnekler sırladı.

“SEC, kara para aklamadan endişeli”

Öte yandan Fox Business, SEC’nin ETF’lerin kara para aklama aracı olarak kullanılmasından endişeli olduğu için nakit modeli tercih ettiğini öne sürdü. Fox Business kıdemli muhabiri Charles Gasparino, “Firmalar, SEC’nin 8 Ocak’tan sonra karar vereceğine inanıyor. Başvuruların onaylanacağından eminler ancak bir değişiklikle: normal ETF’lerden farklı olarak hisseler, yalnızca nakit karşılığı satın alınabilecek. SEC, ETF’lerin kara para aklama aracı olarak kullanılmasından endişe duyuyor.” ifadelerini kullandı.

ETF literatüründe ayni takas usulü olarak geçen varlık bazlı modelde ETF hisseleri, Bitcoin karşılığı alınıp satılabiliyor. SEC’nin tercih ettiği diğer yöntemde ise hisseler, yalnızca nakit üzerinden alınıp satılabiliyor. ETF’i yöneten şirket, her iki modelde de yine Bitcoin satın almak ve tutmak zorunda.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl