Mati Greenspan, CBOE’nin Bitcoin ETF’nin niçin onaylanacağını açıkladı

eToro'nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan, SEC'in CBOE'nin Bitcoin ETF'ini onaylaması için güçlü gerekçeler bulunduğunu öne sürdü.

Bitcoin için borsa yatırım fonları (ETF) dönemi, CBOE’nin başvurusunun SEC tarafından kabul görmesiyle başlayabilir. Ancak SEC’in CBOE’nin başvurusu için bir karar vermesi beklenirken Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF’i başvurusunu reddettiğine tanık olduk.

SEC, Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF‘i ürünün fiyat manipülasyonlarına karşı dirençli olmayacağını düşünse de CBOE’nin VanEck Bitcoin ETF’inin onaylanması için güçlü sebepler var. Sosyal ticaret platformu eToro’nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan, bir SEC onayına inanıyor.

Greenspan, “CBOE’nin VanEck ETF’i kurumsal yatırımcıların ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlandı. Sözleşme büyüklüğü bugünkü fiyatlara göre 200,000 dolara karşılık gelen 25 BTC olarak belirlendi. Yani kesinlikle sıradan bir vatandaş için değil. Milyarlarca dolar yöneten bir serbest yatırım fonu, porföylerini Bitcoin’le de çeşitlendirmeyi düşünürken özel anahtarlar ve soğuk depolama gibi şeylerle uğraşmak istemez. Ayrıca güvenilir bir karşı tarafın ve regüle edilmiş bir borsanın güvencesine ihtiyaç duyarlar. Dahası VanEck’in BTC ETF’i tamamen sigortalıdır.” şeklinde konuştu.

Winklevoss ikizlerinin başvurusunun reddinin önemli olmadığını, zaten onaylanmasının beklenmediğini söyleyen Greenspan, CBOE’nin başvurusunun 2019 yılının Mart ayına kadar kararlaştırılamayacağını düşünüyor.

Öte yandan SEC’in üç komisyonerinden biri olan Hester Peirce, SEC’in Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF’i başvurusunun ret gerekçesine katılmadığını bildirdi. Peirce, “Görünüşe göre Bitcoin yeterince olgun, saygın ya da piyasalarımıza layık olacak kadar regüle edilmiş değil. Bunu kabul etmiyorum” dedi. Komisyonerin Twitter hesabı üzerinden açık bir şekilde paylaştığı bu görüşü, topluluktan da büyük destek aldı. Söz konusu tweet, 3 binden fazla kişi tarafından retweet edilirken 7 bin 500 kere de beğenildi.

→ BINANCE KULLANICILARINA 100 MİLYON ADET VTHO DAĞITACAK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl