Bitcoin ETF başvurusu yapan şirketlerin işlem ücretleri de belli oldu

Bitcoin spot ETF'inde artık sona geliniyor. Şirketler, başvuru için son adımlardan olan S-1 güncellemelerini SEC'ye gönderirken, işlem ücretleri de belli oldu. BlackRock'ın %0.3 olarak belirlediği işlem ücreti, VanEck'te %0.25, WisdomTree'de ise %0.5 olarak açıklandı. En pahalı işlem ücretini ise %0.8 ile Valkyrie talep ediyor.

Bitcoin spot ETF’ler onay sürecinde adım adım ilerliyor. Son olarak başvuru yapan şirketlerin bazıları, süreçte son adımlardan biri olan ve başvurunun genel halini gösteren S-1 dosya güncellemelerini de SEC’ye sundular. Bu şirketlere ilerleyen saatlerde diğerlerinin de eklenmesi bekleniyor.

Bitcoin spot ETF başvurusu olan şirketlerden BlackRock, ARK, VanEck, Galaxy, Invesco, Valkyrie ve WisdomTree, SEC’ye yaptıkları ETF başvurularındaki S-1 dosyasının güncellenmiş halini de resmen kuruma gönderdiler.

İşlem ücretleri de belli oluyor: “Cathie Wood’dan akıllı hareket”

SEC de bu güncellemeleri resmen paylaşırken, şirketlerin Bitcoin fonundan alacağı işlem ücretleri de belli olmaya başladı. BlackRock %0.3, VanEck %0.25, WisdomTree %0.5 işlem ücreti alırken, ARK Invest’in ETF’indeki ücret de şirket tarafından %0.8’den %0.25’e indirildi. Fidelity için ise bu oran %0.39 oldu. Valkyrie ise %0.8 talep etti. Bitwise’ın işlem ücreti ise %0.24 oldu. Franklin Templeton’ın istediği işlem ücreti de %0.29 olarak belirlendi.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas da, BlackRock’ın belirlediği işlem ücretinin beklediğinden çok daha ucuz olduğunu ve bu durumun, ETF yarışındaki rekabeti net şekilde gösterdiğini belirtti:

“Cathie Wood’dan akıllıca hareket… BlackRock’ın da işlem ücreti ilk 5 milyar dolar ya da ilk 6 aydan sonra %.2’ye düşecektir”

“20 dakika sonra değiştirmişler”

Öte yandan Balchunas resmi dosyalardan gördüğü bir bilgiyi de paylaştı. Balchunas, ARK Invest’in, BlackRock’ın S-1 güncellemesinden 20 dakika sonra işlem ücetini %0.25’e düşürdüğünü söyledi. En pahalı işlem ücretini talep eden firma ise şu an için Valkyrie…

En pahalı Grayscale oldu

Grayscale şirketi de Bitcoin spot ETF dosya güncellemesini yaptı ve fon işlem ücretini de %1.5 olarak belirledi. Bu oranla en pahalı Bitcoin ETF işlem ücreti de Grayscale’in oldu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl