Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

JPMorgan: Bitcoin ETF’i kısa vadede Bitcoin fiyatında düşüşe yol açabilir

jpmorgan (3)

JPMorgan analistleri tarafından hazırlanan son raporda, merakla beklenen Bitcoin ETF’inin Bitcoin fiyatına kısa vadede zarar verebileceği yazıldı.

Analistlere göre, şu anda Wall Street’ten bazı fon ve şirketlerin Bitcoin’e yatırım yapmasının tek yolu olarak görünen Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) kurumsal yatırımcı çıkışı, fiyatta bir düşüşe neden olabilir.

ETF ile birlikte GBTC hisseleri eskisi kadar çekici olmayacak

Bilindiği üzere, yasal düzenlemeler ve diğer birtakım kısıtlamalardan dolayı, bazı finans kurumları ve fonlar doğrudan Bitcoin edinemiyor, hatta doğrudan Grayscale hissesi alamıyorlar. Bitcoin’e yatırım yapabilmelerinin tek yolu ikincil piyasada prim ödeyerek GBTC hissesi almak. Bir Bitcoin ETF’i onaylandığında ise bu primin azalacağı ve GBTC hisselerinin eskisi kadar çekici olmayacağı belirtiliyor.

Analistlere göre, Bitcoin ETF olasılığı ve bunun sonucunda azalan GBTC priminin geçen yılın ikinci yarısında alım yapan bazı kurumsal yatırımcıların, altı aylık kilitli kalma süresi dolduğunda satış yapmalarına yol açabilir, bu da GBTC üzerinde ve Bitcoin fiyatında aşağı yönlü baskıyı daha da artırabilir.

Son veriler, Grayscale Bitcoin Trust’ta şu anda 607 bin BTC bulunduğunu gösteriyor. Bu da dolaşımdaki Bitcoin miktarının yaklaşık yüzde 3.3’ü ediyor.

Raporda ayrıca, bir Bitcoin ETF onayı ihtimalinin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yönetiminin değişmesiyle arttığı kaydedildi.

Geçtiğimiz ayın sonunda SEC yönetiminin değişmesinin ardından VanEck şirketi, hızla bir Bitcoin ETF başvurusunda bulunmuştu.

ETF nedir ve Bitcoin ETF’si neden önemli?

ETF’nin açılımı, Exchange Traded Fund, yani Borsada İşlem Gören Fon veya Borsa Yatırım Fonu. Basitçe açıklamak gerekirse adından da anlaşılacağı gibi sıradan yatırım fonlarının borsada işlem gören halini ifade ediyor. Hisse senedi gibi spot fiyatla alınıp satılan ETF’ler, bir ya da birden çok dayanak varlığa sahip olabiliyor. Fon, bu varlıkların getirilerini kopyalayarak yatırımcılara sunuyor. Dünyada oldukça popüler olan ETF’lerin en büyük ilk 10’unun yönetimi altındaki varlıklar 1 trilyon doları aşıyor.

Bir Bitcoin ETF‘sinin onaylanması halinde Bitcoin de trilyon doları bulan bu pazardan pay almış olacak. Bunun fiyata önemli bir etkisinin olacağı düşünülüyor.

Altın için ilk ETF, 2013 yılının Mart ayında onaylanmıştı. Bunun ardından altının fiyatı %300’den fazla artmıştı. ETF’nin Bitcoin’i de benzer şekilde etkileyebileceği beklentisi var.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl