Bitcoin ETF kararına 1 ay kala büyük adım: Yüksek Yargı avukatı artık Grayscale’de

Dünyanın en büyük dijital varlık yönetim firması Grayscale, ABD'nin eski başkanlarından Obama döneminde hükumeti, Yüksek Yargı'ya taşınmış olan davalarda temsil eden Donald B. Verrilli'yi bünyesine kattı. Verrilli'nin özellikle Grayscale'in SEC'ye karşı bir ETF hamlesi olarak önplâna çıkacağı belirtiliyor.

grayscale

Uzun süredir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC), GBTC ürününün bir Bitcoin ETF’ine çevrilmesi yönünde talepte bulunan ancak şu ana kadar hiçbir şekilde “kabul” cevabı alamayan Grayscale şirketi, ilerideki olası bir davaya karşı şimdiden elini kuvvetlendirmeye başladı.

Obama dönemi avukatı artık Grayscale’de

Kısa süre önce SEC’yi dava etmek de dahil olmak üzere, GBTC’lerin ETF’e dömüştürülmesi konusunda her seçeneğin masada olduğunu belirten şirket, bu anlamda önemli bir adım attı ve ABD’nin eski başkanlarından Barack Obama döneminde Yüksek Yargı’ya taşınmış davalarda hükumeti temsil eden avukat Donald B. Verrilli’yi bünyesine kattı.

Grayscale’in iletişimden sorumlu başkan yardımcısı konumundaki Jennifer Rosenthal, bu adımı Twitter hesabından açıklarken, GBTC’nin ETF’e dönüşme konusundaki kararlılıklarında hiçbir değişiklik olmadığını belirtti.

Verrilli’nin menkul kıymetler konusunda çok fazla tecrübesi olmadığı ancak Grayscale şirketinin, ETF kabulü konusunda SEC’ye sürekli olarak atıf yaptığı İdari Prosedürler Yasası konusunda ise çok geniş kapsamlı bir tecrübeye sahip olduğu belirtiliyor.

Son karara 1 ay kala gelen hamle

Grayscale’in bu adımının, SEC’nin, şirketin ETF başvurusu konusunda vereceği son karardan bir ay önce gelmesi de dikkat çekiyor. Şu ana kadar spot Bitcoin ETF başvurularının hepsini reddeden ya da erteleyen SEC, Ekim ayında ise vadeli Bitcoin ETF’lerinin önünü açmıştı. Grayscale’in Bitcoin fon ürünü olan GBTC’yi ETF’e çevirme talebiyle ilgili olarak son karar 7 Temmuz’da verilecek. SEC’nin bu kararı erteleme hakkı bulunmuyor. Dolayısıyla talep, ya kabul edilecek ya reddedilecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl