Ünlü hukukçudan Bitcoin ETF onayına %10 ihtimal

Hukuk uzmanı Jake Chervinsky, piyasa manipülasyonunu sebep göstererek Bitcoin EFT onayı ihtimalinin %10 olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz hafta SEC, SolidX ve VanEck’in emtia destekli Bitcoin ETF başvurusu hakkındaki kararını ertelemişti. Hukuk uzmanı Jake Chervinsky ise, onay ihtimalinin %10 olduğunu söyledi.

ETF durumu sıkıntılı

SEC’in, VanEck ve SolidX’in Bitcoin ETF başvurusu hakkındaki nihai kararını Şubat 2019’a erteleyeceğini önceden tahmin eden Chervinsky, artık onay ihtimalinin %10 olduğunu düşünüyor.

Konuyla ilgili bir dizi tweet atan Chervinsky, potansiyel bir Bitcoin ETF reddinin en önemli sebebinin piyasa manipülasyonu olduğunu söyledi.

Chervinsky, attığı tweet’te şunları yazdı:

“SEC’in birçok endişesi vardı (18 parçalı soru soracak kadar). En önemli soru piyasa manipülasyonuyla ilgiliydi. SEC, ETF başvurusunu yapan CBOE BZX borsasının, önemli büyüklükteki düzenlenmiş bir piyasa ile gözetim paylaşımı anlaşması yapıp yapmadığını bilmek istedi.”

Chervinsky, bunun çok önemli bir konu olduğuna inanıyor, çünkü Temmuz 2018’deki Winklevoss ETF başvurusunun komisyon üyeleri tarafından reddedilmesinin en önemli sebebi buydu.

Kayda değer önemli bir nokta ise SEC komisyonu üyesi Hester Peirce, red kararına resmi olarak muhalif olmuş ve bunun kripto para piyasasının olgunlaşmasının gecikmesine neden olacağını söylemişti.

Yetki alanı eksikliği

Hukuk uzmanı Chervinsky ayrıca, SEC için önemli bir problemin yetki alanı eksikliği olduğunu söyledi ve bu konuda şu açıklamaları yaptı:

“SEC’in problemi, kripto para borsaları üzerinde yetki sahibi olmamasıdır. Bu yüzden de onları, manipülasyonları belirlemek ve kovuşturmak için ihtiyaç duyduğu bilgileri vermeye zorlayamaz. Ayrıca, borsaların doğrudan kendilerinin sahtekarlık yapıp yapmadığını söyleyemez.”

Chervinsky, eğer karar vermek için son tarih bugün olsaydı, ETF’ye %10 onay şansı vereceğini söyledi. Bu konudaki görüşünü de manipülasyonlara dayandırdı.

Şunu da ifade etmek gerekir ki SEC, VanEck/SolidX Bitcoin ETF başvurusunu reddetse bile temyiz hakkı bulunuyor. Bu da, komisyon üyelerinin kararlarını yeniden gözden geçirmek zorunda kalması anlamına geliyor.

Şu anda SEC’de 2 Cumhuriyetçi üye (Peirce ve Roisman), 1 Demokrat (Jackson), bir de Başkan Clayton (bağımsız ama Cumhuriyetçiler tarafından atandı) bulunuyor. Analist John Galt, bu durumun Btcoin ETF’si için iyi bir şans olabileceğini belirterek şunları söyledi:

“SolidX karar tarihi geldiğinde, Cumhuriyetçi Peirce ve Roisman’ın olumlu yönde oy kullanacağını düşünüyorum. Eğer Başkan Clayton, Johnson ile birlikte karşı yönde oy kullanırsa ETF düzenlemesi engellenecek. Ancak, Cumhuriyetçilerle aynı safta yer alırsa Bitcoin ETF onayına sahip olacağız.”

VanEck/SolidX için Bitcoin ETF kararının son tarihi olarak 27 Şubat 2019 belirlendi.

Haber: Bitcoinist

→SABİT KRİPTO PARALAR KULLANIMDA BÜYÜK BİR ARTIŞ GÖRDÜ

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl