Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bloomberg ETF uzmanı: Bitcoin ETF onayı yüksek ihtimal

bitcoin-btc

Bitcoin başta olmak üzere kripto para adaptasyonu 2021 yılında adeta zirve yaparken, kurumsal şirketilerin en büyük kripto paraya olan ilgisi de her geçen gün artıyor. Kurumsal dünyanın Bitcoin’e açılımını sağlayacak en büyük etken ise tabii ki ETF’ler, yani borsa yatırım fonları… Bu sene Kanada’da Bitcoin ETF’lerinin kabul edilmesi, ABD için de günlerin sayılı olduğu yorumlarının yapılmasına neden oluyor.

Konuyla ilgili konuşan Bloomberg’in ETF uzmanı Eric Balchunas da Kanada’daki başarılı hamlelerin ardından 2021 yılı içinde ABD’de de Bitcoin ETF’inin kabul edilmesini yüksek bir ihtimal olarak gördüğünü söyledi. Bloomberg’in haber sitesine konuşan Balchunas, bu senenin 2017/2018 boğa sezonundan farkı sorulduğunda şu ifadeleri kullandı:

“Bu dönemde kripto paralarda kurumsal benimsenme çok daha büyük… Grayscale’in Bitcoin Trust’ı gibi küçük yatırımcı için ideal olmayan kripto ürünlerinin yoğun bir şekilde büyüdüğünü görüyoruz. Bunu tabii ki SEC de görüyor.”

“Kanada sınavı geçti”

Kanada’nın ekosisteminin, ABD’ye oranla birçok hamleyi 6 ay ilâ 1 yıl önce yaptığını belirten Balchunas, “ABD’nin 6 ilâ 1 yıl önünden gidiyorlar. Oradaki ETF’ler de önemli bir başarı elde ettiler. Çılgınca bir ETF talebi oldu. 4 ETF de sadece üç ayda 2,3 milyar dolarlık yatırım topladılar” dedi.

“Gary Gensler etkisi ve GameStop olayı…”

Başarılı ETF analisti ayrıca SEC’nin yeni başkanı olan Gary Gensler’in de fintech geçmişinin bulunmasının ve MIT’de daha önce kripto para odaklı dersler vermiş olmasının da bu anlamda çok önemli olduğunu ve muhtemelen onun vereceği karada etkisi olacağını belirtirken, Gamestop/Robinhood olaylarının ise ABD’deki bir Bitcoin ETF onayında gecikme yaratabileceğini de sözlerine ekledi.

“İzin ilk kime çıkarsa zengin olur!”

Bu konunun sürekli olarak gecikmesinin SEC açısından da risk oluşturduğunu belirten Balchunas şunları söyledi:

“Bu durum ne kadar uzarsa, etkinin büyüklüğü de o kadar artacak. İzni ilk alan zengin olur! Çok bekletmenin de riskleri var. SEC de bunu görüyor”

Bloomberg analisti ayrıca bu yıl adeta bir değişim yılı olduğunu ve ekibinin de bu yıl daha önce hiç olmadığı kadar ETF konusuna pozitif yaklaştığını belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl