Araştırma: ETF’ler uzak olmayan bir gelecekte Bitcoin’i 35 bin dolara sürükleyebilir

Bir kripto para araştırma grubuna göre, Bitcoin fiyatı çok da uzak olmayan bir gelecekte Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) ortaya çıkmasıyla 35 bin dolara tırmanabilir.

NewsBTC’de yer alan haberde, bir kripto para araştırma grubuna göre, Bitcoin fiyatının çok da uzak olmayan bir gelecekte Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) ortaya çıkmasıyla 35 bin dolara tırmanabileceği bildirildi.

Goldman Sachs’in eski yöneticilerinden kripto para serbest yatırım fonu BlockTower’ın kurucu ortağı Ari Paul da dahil olmak üzere önde gelen yatırımcılar, bir sonraki rallinin potansiyel olarak 2018’in sonundan önce kurumsal yatırımcılar tarafından tetikleneceğini söylemişti.

Paul, kurumsal yatırımcıların kripto para piyasasına girmesinin önündeki son engelin, güvenilir muhafaza hizmetleri ve kurumsal kripto para ürünlerindeki eksiklik olduğunu ifade etmişti. Kurumsal yatırımcılar, Coinbase‘in saklama çözümlerini tamamlanması ve dijital varlık şirketlerinin bir emanetçi olarak faaliyet göstermesinn onaylanmasıyla birlikte piyasaya girebilirler.

Paul, ayrıca “Kurumsal para, 2017 ortasında kripto paraya damlamaya başladı ancak bu beklenenden daha yavaş oldu. Bu gelmeyeceği anlamına gelmez. Bir araya gellmesi gereken çok fazla parça var, büyük bir parça da üçüncü taraf saklama. Coinbase’in saklama çözümleri hizmete girecek ve aniden her emekli maaşı BTC’ye akacak gibi bir şey yok. Saklama çözümlerinin güvenilirlik kazanması zaman alır. Ancak bu yılın Eylül ayı itibari ile sağlam bir üçüncü taraf saklama hizmetine sahip olacağımızı düşünüyorum.” demişti.

Bitcoin gibi büyük dijital varlıkların büyük oranda değer artışı sağlayabilmesinin tek yolu, kurumsal yatırımcıların kripto para piyasasına girişi değil. ETF’ler gibi kamuya açık ticaret entrümanlarının ortaya çıkması da bir sonraki ralliyi körükleyebilir ve IronWood araştırmacıları, tam da bu şekilde ETF’lerin Bitcoin’in bir sonraki rallisinin yakıtı olacağına inanıyor.

Şüphesiz ki piyasa, 2014’ten bu yana üçüncü en kötü düzeltme döneminin ortasında. Bitcoin fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesine göre yüzde 65’ten daha fazla düştü ve yatırımcılar, kısa vadeli eğilimde gittikçe daha kötümser olmaya başladı.

Bununla birlikte piyasa 2018’de de 2010, 2014 ve 2016 yıllarında olduğu gibi bir sonraki ralliye yakıt sağlayacak ürün ve altyapıların oluşmaya başladığı bir birikim dönemi yaşıyor.

IronWood’un CEO’su Michael Strutton, bir ETF’nin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanması halinde herkesin Bitcoin piyasasına kolayca yatırım yapabileceğini söyledi. Strutton, onaylanmış bir Bitcoin ETF’sinin BTC’nin fiyatını 26 bin ila 44 bin arasında bir yere taşıyabileceğini belirtti. Strutton, “ETF’ler, piyasaya 24 milyon ABD’li yatırımcı katar ve yükseliş ivmesi dünyanın geri kalanından 14 milyon yatırımcı daha çekerse bu piyasa kapitalizasyonuna sırasıyla 84 milyar dolar ve 336 milyar dolar ekleyecektir. Son altı ayda Bitcoin’in piyasa değeri 326 milyar dolardan 110 milyar dolara geriledi. Piyasa kapitalizasyonunun 420 milyar dolar olması, fiyatı 26-44 bin dolar aralığına taşıyabilir.” dedi.

ETF’lerin durumu

Şu anda ABD’de en büyük kripto para borsalarından biri olan Gemini, kendi borsa yatırım fonları (ETF) üzerinde çalışıyorlar. Geçtiğimiz yıl ETF’sinin SEC tarafından reddedildiği SolidX, onaylanma şansını artırmak için VanEck ile ortaklık kurdu.

→ CARDANO’NUN KURUCU ORTAĞI: WALL STREET’İN GİRİŞİ KRİPTO PARA PİYASASINA TRİLYONLARCA DOLAR GETİRECEK

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl