VanEck yetkilisi, Bitcoin ETF’sine ilişkin öngörülerini açıkladı

SEC'in masasında onay bekleyen bir Bitcoin ETF'si başvurusuna sahip VanEck şirketinin yetkilisi, ETF'ye ilişkin öngörülerini açıkladı.

Gabor Gurbacs, piyasaya sürülecek olan ilk Bitcoin ETF’sinin alana birkaç milyar dolar çekeceğini öngörüyor.

VanEck Dijital Varlıklar Stratejisi Direktörü Gurbacs, CNBC’nin Crypto Trader programında regülatör tarafından onaylı bir Bitcoin ETF’sinin olası sonuçlarını açıklarken yükseliş tahmini yaptı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) yakın zamanda yatırımcı korumasını gerekçe göstererek 9 Bitcoin ETF’sini reddetti. Yalnızca VanEck-SolidX ikilisi tarafından sunulan ETF başvurusunun incelenmesine olanak tanındı. Bu ETF ile ilgili kesin karar önümüzdeki yılın Mart ayına kadar açıklanacak.

Piyasa gözlemcileri, ABD düzenleyicileri ile uzun süreli mesleki ilişkileri sahip deneyimli bir yatırım yönetimi şirketi olan VanEck’in SEC’in tüm endişelerini dikkate aldığını düşünüyor.

Gurbacs, Bitcoin finansal araçlarıyla ilişkili yeni güvenliğin konvansiyonel ETF’lerle daha çok uyumlu olacağını söyledi. Örneğin bir Altın ETF’si, VanEck’teki yaklaşan Bitcoin ETFsi ile aynı güvenlik zırhıyla kaplı. SEC’in Altın ETF’sini onayladığı göz önüne alındığında aynısı ikincisi için de geçerli olabilir.

Gurbacs, sözlerine “Altın ETF’lerimiz halihazırda birkaç milyar dolar aralığında. Ayrıca 10 milyar dolarlık Altın ETF’leri de var. Bitcoin ETF’sinin birkaç milyar dolar aralığında olmasına şaşırmam.” diyerek devam etti.

Temeldeki Bitcoin spot piyasasının manipülasyonu, SEC’in Bitcoin ETF’sini reddetmesinin ardındaki en önemli nedenlerden biri. Gurbacs, birkaç gün önceki JPMorgan trader’ının yedi yıldır emtia ve değerli metal piyasalarını manipüle ettiği haberine dikkat çekerek şu anda her piyasada bir miktar manipülasyon görüldüğünü ifade etti. Dahası VanEck stratejisti SEC’in spot piyasaları regüle etme konusunda hiçbir yetkisi olmadığını kaydetti.

Gurbacs ayrıca manipülasyonu azaltacak standart piyasa araçları ile birleştirilen değişmez fiyatlandırma kaynaklarıyla başlayarak kurumsal düzeyde güvenlik önlemleri aldıklarını da açıkladı ve ardından şunu söyledi:

“Piyasa manipülasyonu varsa bir endişe vardır. Yapabileceğimiz her şeyi yaptık.”

Haber: NewsBTC

→ SEC’İN ETHERDELTA’DAN SONRA DAHA FAZLA TOKEN BORSASINI HEDEFLEMESİ BEKLENİYOR

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl