63 Milyar Doları Yöneten Şirket, Bitcoin’li ETF için Harekete Geçti

WisdomTree Trust, büyüyen Bitcoin vadeli işlem piyasasına yatırım yapan bir borsa yatırım fonu (ETF) başlatma projesini hayata geçirdi.

bitcoin

İlk olarak CoinDesk tarafından bildirilen habere göre, New York City merkezli varlık yönetimi şirketi, Salı günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yayınlanan belgelerde gösterildiği gibi, Şikago Ticaret Borsası’nın Bitcoin kontratlarına (CME) net varlığın yüzde 5’ine kadar yatırım yapılabilen bir ETF başvurusunda bulundu.

Geçmişte farklı şirketlerin sadece Bitcoin ETF’i ile birlikte hem Bitcoin’e hem de hazine bonolarına yatırım yapan ETF başvuruları reddedilmişti. SEC, bu başvuruları reddetme nedenleri olarak; Bitcoin piyasasının büyüklüğü, manipüle edilme potansiyeli, Bitcoin saklanmasında güvenliğin garanti edilebilmesi, büyük bir Bitcoin piyasası ile regüle edilmiş bir borsa arasında paylaşım anlaşmalarının eksikliğini göstermişti.

Başvuru onaylanırsa, ‘WisdomTree Geliştirilmiş Emtia Stratejisi Fonu’, net varlıklarının geri kalanını enerji, endüstriyel metaller, değerli metaller ve tarımsal varlıklara yatıracak. Dolayısıyla Bitcoin pastanın küçük bir dilimine sahip olacak.

Bitcoin vadeli işlemlerinde istikrarlı büyüme

Ancak tüm bu gelişmeler de bir işaret olarak görülebilir. CME’nin nakit uzlaşılı Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri piyasası son birkaç aydır istikrarlı şekilde büyüyor. Mayıs ayı, CME’de açık pozisyonlar için rekor tazeleyen günler gördü. Bitcoin vadeli işlemlerine Paul Tudor Jones gibi kurumsal yatırımcıların ilgi duyduğu bu dönem aynı zamanda ciddi yükselişlerin de gerçekleştiği bir zamana denk geldi. WisdomTree sözcülerinden ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bu politika, genelde emtia piyasalarında olan bir fon için, Bitcoin’i bir fırsat yatırımı olarak görmekle de ilgili olabilir. Emtia piyasası hareketleri endekslerle doğrudan korele değil ancak bazı uzmanlar bir emtia olarak işlem gören Bitcoin’in piyasayı takip ettiği yorumunu yapıyor.

Kripto paralara yabancı değil

WisdomTree kripto para birimlerine yabancı bir şirket değil. Kurumsal Strateji Direktörü William Peck daha önce yaptığı açıklamalarda, dijital varlıkları, şirketin doğal büyüme stratejisinin bir modeli olarak gördüğünü söylemişti. 63 milyar dolarlık varlık yönetimi şirketi, ABD piyasasına regüle edilmiş bir stabil kripto para geliştirmiş ve geçen sene de İsviçre’nin SIX borsasında bir Bitcoin ETP’si çıkarmıştı.

WisdomTree Geliştirilmiş Emtia Stratejisi Fonu, şirketin ABD’deki Bitcoin ürünlerine ilk ‘akını’ gibi gözüküyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl