Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Dünyanın ilk Bitcoin ETF’i yıl sonunda başlatılacak

Brezilyalı fon yönetim şirketi Hashdex, Nasdaq'la birlikte dünyanın ilk regüle edilmiş Bitcoin ETF'sini yıl sonu itibariyle başlatma kararı aldı.

bitcoin

Bir Bitcoin ETF’si, yeni yatırımcıları piyasaya çekmek ve bu sayede sektöre para sürmek için kripto dünyasının birkaç yıldır beklediği önemli adımlardan biri. Şu ana kadar ise ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu SEC tarafından onaylanmış bir ETF başvurusu bulunmuyor. Ancak Brezilyalı bir fon yöneticisi bu konuda bir kırılma noktası ortaya çıkarabilir.

Hashdex ve Nasdaq’dan yıl sonuna kadar Bitcoin ETF’si…

Brezilya basınında yer alan habere göre; fon yöneticisi Hashdex, bir Bitcoin ETF’nin başlatılmasını konusunda Nasdaq ile bir anlaşma imzaladı. Hashdex-Nasdaq Kripto Endeksi için onay 18 Eylül’de verildi. ETF, Bermuda Borsası’nda işlem görmek üzere 3 milyon E Sınıfı hisse çıkaracak. Fonun bu yılın sonuna kadar piyasaya sürüleceği ve trade için hazır olacağı belirtildi.

Hashdex’in kripto para dostu olduğu ve yasal kolaylıklar olması sebebiyle Bermuda’yı seçtiği bilgisi verildi. Habere göre, tam işleyiş hakkında daha fazla bilgi resmi başlangıç gününe kadar verilmeyecek.

Hashdex CEO’su Marcelo Sampaio da bu adımın kurumsal yatırımcıların kripto piyasasına ilgisinin bugün artmaya devam ettiğinin bir kanıtı olduğunu açıkladı:

“Bu süreç aynı zamanda kurumsal yatırımcıların bu sektöre girişini de hızlandıracaktır. Trend giderek somutlaşıyor”

Brezilyalı haber organı Oglobo’ya göre de bu yeni finansal ürün, varlık fonları, emeklilik fonları ve bağış fonları gibi kurumsal yatırımcıların sermayelerini kripto pazarına yatırmanın yolunu açacak. Hashdex, Ipanemda merkezli olup 2018 yılında Marcelo ve Bruno Caratori tarafından kurulurken, Marcelo; Oracle ve Microsoft ile birlikte çalışmıştı ve sektörün iyi bilinen simalarından bir tanesi…

Hashdex şu anda, üçü Brezilya’da listelenen 4 fona bölünmüş yaklaşık 46,4 milyon dolarlık varlık yönetiyor. Bu fonların içinde kripto paraların da olduğu düşündüldüğünde şirketin zaten kripto alanında da yeteri kadar tecrübe sahibi olduğu görülüyor.

Raoul Pal’dan ETF yorumu

Kısa süre önce de Goldman Sachs’ın eski CEO’su olan girişimci Raoul Pal da ABD’de bir Bitcoin ETF onayının kripto para piyasasına milyarlarca dolar akıtacağını belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl