Bitcoin spot ETF’leri dün net 332 milyon dolar yatırım aldı

11 Ocak'ta işleme açıldıkları günden bu yana toplamda 8.8 milyar dolarlık net yatırım alan Bitcoin spot ETF'leri, dün 332 milyon dolarlık yatırım aldı. BlackRock ve Fidelity yine zirvedeydi.

ABD’deki Bitcoin spot ETF’leri, en büyük kripto paranın fiyatını 60 bin doların üzerinde tutmaya devam ediyor gibi görünüyor. ETF’ler dünü de, birçok günde olduğu gibi pozitif tamamladı. Ürünler net 332 milyon dolar yatırım aldılar.

BlackRock yine lider

Bitcoin spot ETF’i çıkaran şirketler arasında ilk günden bu yana lider olan BlackRock, salı günkü 788 milyon dolarlık rekor girişlerin ardından dünü 281 milyon dolar ile tamamladı. Fidelity de 205 milyon dolar ile 2. sıradaydı. Ark Invest 42 milyon dolar, Bitwise da 28 milyon dolarlık yatırımlar aldılar.

Kümülatif net girdi 8.98 milyar dolara ulaşırken, net varlıkların yani BTC’lerin toplam değeri de 53 milyar doları aştı. Şirketlerin elindeki Bitcoin adedi de, toplam Bitcoin arzının %4.04’üne tekabül ediyor.

ETF’lerin işleme açıldığı ilk günden bu yana çok ciddi satışlar yapan Grayscale şirketi dünü de 276 milyon dolarlık satışlarla tamamladı. Grayscale, elindeki BTC adedini her geçen gün azaltsa da, fiyatların yükselmesiyle birlikte elindeki Bitcoin’lerin toplam değeri de 27 milyar doların üzerinde bulunuyor.

Aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere ETF’ler, işlem günlerinin büyük bölümünü artıda yani pozitif kapadılar ve Bitcoin fiyatındaki sıçramada en büyük pay sahibi oldular.

Bitcoin haberin yazıldığı dakikalarda yaklaşık 66.700 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl