2018’in ayı piyasası sırasında ölen 5 altcoin

Bitcoin bu yıl 3,200 dolara kadar gerilerken altcoin'lerde bu düşüş çok daha şiddetli oldu. Ether, yüzde 90'dan daha fazla düştü, daha az bilinen altcoin'lerden bazıları, ölmeye başladı.

Bu yıl en azından fiyatlara bakıldığında 2017’ye göre kripto paralar için iyi geçmedi. Geçtiğimiz yıl lider kripto para Bitcoin, 1,000 dolardan 20,000 dolara yükseldi, bu yıl biraz toparlanmadan önce 3,200 dolara kadar geriledi.

Çoğu altcoin de Bitcoin’i izledi ve çöküş yaşadı. Bazılarında bu düşüş, çok daha şiddetli oldu. Örneğin Ethereum’un Ether’i tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 90’dan daha fazla geriledi. Bununla birlikte daha az bilinen altcoin’lerden bazıları, ölmeye başladı.

Kripto paraların yok oluşunun çeşitli nedenleri var. Altcoin yaratmak nispeten kolay, bu nedenle de parodi amaçlı oluşturulan, düpedüz dolandırıcılık amacı taşıyan ve hayatta kalmak için yeterince iyi olmayan birçok altcoin bulunuyor.

2018 boyunca ortadan kaybolan altcoin’ler şöyle:

1- Bitconnect

Bitconnect’e karşı uyarılar had safhadaydı. Yatırımcılarına düzenli gelir garantisi veren ve sürdürülebilir görünmeyen proje, nitekim beklendiği gibi son buldu. Bitconnect, ABD’deki regülatörlerin baskılarının da etkisiyle çöktü. Platform çöktükten sonra BCC token’ı 400 dolar seviyesinin üzerinden birkaç gün içinde 10 doların altına, daha sonra da birkaç doların altına geriledi.

Altcoin, bu yılın Ağustos ayında son alım satımının yapıldığı yer alan Trade Satoshi’den de kaldırıldı. Şu anda Bitconnect’in tanıtımını yapan ve işin başında bulunanlara karşı geniş çaplı davalar sürüyor.

2- Fitcoin

Geçen yıl piyasaya sürülen Fitcoin, yalnızca yüzde 1’lik bir transfer ücreti talep ederken çeşitli para birimleriyle çalışması hedeflenen ücretsiz bir kredi kartı hizmetinde kullanılacak olan ERC-20 tabanlı bir kripto paraydı.

Arkasındaki ekip, kartın kart kabul eden her satıcıda kullanılabileceğini iddia etti ve kullanıcıların bakiyelerini takip etmelerine yardımcı olmak için mobil uygulamalar çıkarmaya girişti. Ancak coin, aniden ortadan kayboldu, internet sitesi kapandı ve sosyal medya hesapları silindi.

3- Pincoin

Pincoin, Fitcoin’den farklı olarak geliştirme ya da ilgi eksikliği nedeniyle ölmedi, tarihteki en büyük ICO dolandırıcılıklarından biriydi. 32 bin yatırımcıdan 660 milyon dolar toplayan Pincoin, aylık yüzde 40 getiri vadediyordu. Hatta mümkün olduğunca daha fazla yatırımcıya ulaşmak için yatırımcıları, getirdikleri her yatırımcı için ödüllendirdi. Projenin arkasındaki ekip sermayelerini toplamalarının ardından ortadan kayboldu.

4- Titanium

Titanium, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC), projenin ICO’suna dahil olduktan sonra sona eren bir kripto para. SEC’e göre Titanium’un ICO’su yatırımcıları tamamen kurgusal iddialarla aldatan bir sosyal medya pazarlamacılığına dayanıyordu.

Şirket, aleyhine yapılan suçlamalara göre FED, PayPal, Verizon ve The Walt Disney Company gibi çeşitli büyük kuruluşlarla iş ilişkileri konusunda yalan söyledi. Düzenleyiciler, yatırımcıları korumak için devreye girmeden önce ICO sonlandırıldı.

5- Lottocoin

Lottocoin, bu yıl ölen en eski kripto paralardan biri. Kripto para 2013 yılında başlatılmış fakat bu yıl sosyal medyadaki görünürlüğü azaldı ve çoğu kripto para borsasından çıkarıldı.

Mevcut verilere göre internet sitesi hala açık ve proje, kendi blok zinciri üzerine inşa edildi. Bununla birlikte kripto parayı kimin oluşturduğu bilinmiyor. Cryptopia üzerinde LOT/LTC işlem çifti hala kullanılabilir olsa da 24 saatlik işlem hacmi yalnızca 20 dolar.

Haber: CryptoGlobe

→ BLOOMBERG ANALİSTİ BITCOIN’DEKİ YÜKSELİŞİ TRUMP’A BAĞLADI

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl