ETF’lerin işlem görmesine dakikalar kala Bitcoin ve Ether’de önemli yükselişler

Pazartesi günü kapalı olan ABD piyasalarının açılmasına yaklaşık yarım saat kala en büyük iki kripto para, önemli eşikleri, neredeyse 2 yıl sıra aşmayı başardılar.

Piyasaların kapalı olduğu son 3 günde, yatay hareket eden Bitcoin ve Ether, salı günü akşamüstü saatleri itibarıyla önemli yükselişler kaydettiler. Bitcoin, 2 yıldan fazla süre sonra 53 bin doları, Ether ise yine 2 yıla yakın bir süre sonra 3000 bin doları geçmeyi başardı.

Bitcoin son olarak 4 Aralık 2021’de, Ether ise 26 Nisan 2022’de bu seviyeleri görmüşlerdi.

Tüm kripto para piyasasının toplam değeri de 2 trilyon 100 milyar doların üzerine çıktı.

ETF’lerin açılmasına kısa süre kala geldi

İki kripto paradaki yükselişler ise, ABD piyasalarının açılmasına (TSİ 17.30) yaklaşık 40 dakika kala geldi. ABD piyasaları, pazartesi, Başkanlık Günü sebebiyle kapalıydı.

İçinde ABD ETF’lerinin de olduğu kripto para fonları geçtiğimiz haftayı net 2.45 milyar dolarlık yatırımlarla kapamışlardı. Yükselişler yeni haftanın ilk işlem gününde de Bitcoin ve Ether’in güçlü kalmaya devam edeceğinin işaretini veriyor.

ABD’deki Bitcoin spot ETF’leri, işleme açıldıkları 11 Ocak gününden bu yana net 5 milyar dolardan fazla yatırım aldılar. Grayscale’den 7 milyar dolardan fazla çıkış olmasına rağmen BlackRock ile Fidelity’nin başını çektiği bu ETF’lere olan büyük ilgi Bitcoin’deki yükselişi tetikleyen en büyük etken olarak görülüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl