Bitcoin spot ETF’leri Hong Kong’da her an başlatılabilir: OSL CEO’su

Hong Kong'un dün kabul ettiği Bitcoin ve Ether spot ETF'lerinin bölgede ne zaman başlatılacağı merak konusu olurken, uzmanlar ise sürenin çok uzun olmayacağı görüşündeler. İki büyük Çinli şirkete hizmet sağlayıcı olacak OSL firmasının CEO'su, "ETF'ler en geç nisan ayı bitmeden ve her an başlatılabilir" dedi.

ABD’nin 10 Ocak günü kabul ettiği Bitcoin spot ETF’lerinin ardından, Uzakdoğu’nun kripto merkezi olmak isteyen Hong Kong’dan da benzer bir adım geldi. Dışişlerinde Çin’e bağlı olan ancak ekonomik yönden özerk olan Hong Kong Bitcoin’in yanında Ether spot ETF’lerini de dün resmen onayladı.

“Nisan ayı bitmeden başlatılabilir”

Çin’in kripto anlamında dünyaya açılan kapısı olarak görülen Hong Kong’da, büyük Çinli fon şirketlerinin de ETF başvuruları kabul edilmişti.

Bu şirketlerden olan ChinaAMC ve Harvest için Hong Kong’da altyapı ve saklama hizmetleri sağlayacak olan OSL firmasının CEO’su olan Patrick Pan ise Çin medyasına konuştu. En geç ay sonu ETF’lere start verileceğini düşündüğünü belirten Pan şunları söyledi:

“Gelen haberler nisan ayı bitmeden bu ETF’lerin başlatılabileceği yönünde… Bitcoin’den hemen sonra spot Ether ETF’ine sıra gelecek. Önce Bitcoin ürünleri gelecek. Tam gün belli olmasa da, tüm taraflar şu an için sürecin tamamlanması adına büyük çaba sarf ediyor. Bitcoin spot ETF’lerinin en geç, nisan ayı bitmeden geleceğini düşünüyorum”

“Küçük yatırımcıdan yoğun ilgi olacak”

Çin’in en büyük fon yönetim şirketlerinden biri olan ChinaAMC’nin Hong Kong iştirakinin CEO’su olan Katie He de, ETF’lere yoğun talep olmasını beklediğini dile getirdi:

“ABD’deki ETF’leri Hong Kong’da sadece kurumsal yatırımcılar alabiliyor. Ancak dün kabul edilen ETF’leri herkes alabilecek. Küçük yatırımcı için büyük fırsat olacak. Bu nedenle bu ETF’lere büyük bir talep olacağını düşünüyorum”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl