Bitcoin’de BitVM heyecanı: Nedir, ne vadediyor?

Bitcoin geliştiricisi Robin Linus, zincir dışı akıllı kontratları bir soft-fork'a ihtiyaç duymadan Bitcoin'e getirmeyi teklif ediyor. BitVM adında bir white paper da yayımlayan geliştirici, Ethereum ağında olduğu gibi, "Bitcoin ağı üzerinde de herhangi bir şeyin hesaplanabileceğini" iddia ediyor.

Sıfır bilgi kanıtı kullanılarak Bitcoin’in ölçeklenmesi üzerine çalışmalar yapan ZeroSync’in kurucusu olan Robin Linus, Bitcoin ağı için yeni geliştirmeler önerdiği BitVM adlı white paper’ını yayımladı.

Bitcoin’de birçok değişiklikte görüldüğünün aksine, burada önerilen güncellemeler, Bitcoin kodunda bir oynama yapılmasını gerektirmiyor. Böylece topluluk arasında ayrışmalar ve uzun süren tartışmalar olmasının da önüne geçilmesi hedefleniyor.

White paper’da verilen bilgilere göre BitVM, “Turing hesaplamalı Bitcoin sözleşmelerini tanımlamak için geliştirilen yeni bir hesaplama tarzı”…

Blok zinciri üzerinde karmaşık hesaplamalar yapmak yerine sistem, zincir dışındaki hesaplamalarla doğrulamayı yapabiliyor. Bilindiği üzere Ethereum ağında da “optimistic roll-up” denilen benzer bir ölçeklendirme sistemi, birçok işlemi zincir dışında doğruladıktan sonra parçalar halinde ana zincire aktarıyor.

“Soft-fork olmadan yapılabilecek”

Konuyla ilgili Twitter’dan yazan geliştirici Linus, bu geliştirmeyle Bitcoin sözleşmelerinin çok daha anlamlı olacağını ve bir yumuşak çatallanmayla oluşturulacak işlevselliğin, aslında bu fork süreci olmadan da elde edilebileceğini belirtti. Linus ayrıca bu geliştirmenin poker ve satranç gibi oyunları da Bitcoin ağında mümkün kılacağını ifade etti.

Linus birçok yeni teklif gibi burada da çok büyük miktarda zincir dışı hesaplama ve iletişim gerektiğini belirtti.

Eleştiriler gelmeye başladı

Bazı geliştiriciler ise bu yeni projeyi eleştirmeye başladılar bile… Paradigm şirketinin araştırmacısı olan Dan Robinson, bu yeni teklifin Bitcoin dünyasında gerekenden fazla ilgi gördüğünü belirtti ve şunları söyledi:

“Gereğinden fazla ilgi gören bir teklif oldu. Protokol sadece iki taraf için çalışıyor. Dolayısıyla rollup’larda ya da diğer çok taraflı çözüm programlarında kullanılamayacaklar”

Adam Back: Güzel ama…

Bitcoin dünyasının en eskilerinden olan Adam Back de aynı sistemin zaten var olduğunu söyledi:

“Bu konu hakkında fazlasıyla heyecanlanıyoruz ama bu iki taraflı bir proje… Greg Maxwell’in 2016’daki ZKCP sistemine benziyor”

Linus ise Back’e verdiği cevapta benzerliği kabul etse de iki sistem arasında büyük farkların olduğunu da söyledi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl