ARK Invest’ten SEC’ye yeni Bitcoin ve Ether ETF başvurusu

Bitcoin spot ETF başvurusu beklemede olan ARK Invest şirketi, 21Shares ile ortak şekilde Bitcoin ve Ether vadeli ETF başvurularında bulundu. Fonlar iki kripto paraya da direkt olarak yatırım yapmıyor.

Ether vadeli ETF başvurusu yapan şirketlere ARK Invest de eklendi. Cathie Wood’un yönettiği firma, İsviçre merkezli ETF şirketi 21Shares ile ortak olarak hem Bitcoin hem de Ether vadeli ETF’leri başvurusu yaptı.

Fonlardan bir tanesi (ARKZ) sadece Ethereum vadeli fiyatına yatırım yaparken diğeri ise (ARKY) hem Ether hem de Bitcoin vadeli fiyatını takip edecek. İki ETF de doğal olarak spot ürünlere yatırım yapmayacak. Fonlar, CFTC’ye kayıtlı olan borsalardaki nakit temelli vadeli sözleşmelere yatırım yapacak.

ARKZ fonunun en az %25’i Ether vadeli ürünlerine, geri kalan kısmı ise ABD tahvillerine, para piyasası enstrümanlarına ve yeniden alım anlaşmalarına yatırım yapacak.

ARKY fonunun %25’lik kısmı da hem Ether hem Bitcoin vadeli ürünlerine, diğer kalan kısmı ise nakit ve ABD devlet menkul kıymetlerine yatırım yapacak.

Ether vadelilerine yeşil ışık geliyor mu?

Bilindiği üzere temmuz sonu ve ağustos başında içinde Bitwise, Proshares, Grayscale ve Valkyrie gibi şirketin olduğu birçok firma Ether vadeli ETF başvurusunda bulunmuştu. ABD medyasında çıkan haberler ise SEC’nin Ether vadeli ETF’lerine onay vermeye hazır olduğunu belirtiyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl