IOTA kurucusundan hem Bitcoin hem Ethereum’a sert eleştiri

IOTA'nın kurucularından David Sonstebo, Bitcoin ve Ethereum'un merkeziyetsiz olmadığını sahte bir yarı merkeziyetçi yapıya sahip olduklarını söyledi.

ethereum-bitcoin

CoinMarketCap’in yaptığı röportajda önemli açıklamalarda bulunan Dominik Schiener ve David Sonstebo, IOTA’da yaptıkları geçmiş yanlışlardan ve geliştirmelerden neler öğrendiklerini konuştular, sektöre dair önemli açıklamalarda bulundular.

“Blockchain hala çok yeni”

Bilindiği üzere IOTA blockchain’deki büyük problemleri çözmek için kuruldu. Sonstebo’ya göre; saniyede 7 işlem yapılabilen Bitcoin Blockchain’inde işlem fiyatları hala yüksek. Hatta talebin fazla olduğu zamanlar daha da yükseliyor. Ölçeklemeyle ilgili de birçok geliştirme yapılmasına rağmen sorunlar hala tam anlamıyla çözülemedi. Bunların hepsi ise bu teknolojinin bebeklik çağında olduğunun göstergesi:

“Bitcoin’in kendisi benim prototip dediğim şey aslında. Minimum uygulanabilir derecede üretilmiş bir ürün. Evet, çalışıyor ama ölçeklendirme konusu olduğunda tam da çalışmıyor.”

IOTA’nın teknik mimarisi Yönlendirilmiş Bir Döngüsel Grafik (DAG) kullanılarak oluşturuldu. Kurucusuna göre; IOTA’da ölçeklenebilirlikte sınır yok. İşlem ücretleri de yok. Ve IOTA’nın son 5 yılda ciddi ilerleme kaydetmesinin en büyük sebepleri bunlar:

“IOTA bu sorunlar çözülsün diye ortaya çıkarıldı. Biz bu yolculuğa bu amaçlar için çıktık ve son 5 yılda aslında, işlem ücretlerinin, ölçeklenebilirlik sorunlarının, tıkanıklıkların olmadığı tamamen yeni bir mimari yaratmak ve merkeziyetsizliği geliştirmek için ciddi şekilde çalışıyoruz”

Schiener de Sonstebo’ya bu konuda katılıyor ve yüksek derecede ölçeklenebilir blok zinciri teknolojisinin, kamu yönetiminde, şehirlerde, enerji yönetiminde ve birçok endüstride yeni standart haline gelmesinin kaçınılmaz olduğunu ve aslında tüm bunların, uzun bir yol olan büyük vizyonunun henüz başı olduğunu belirtiyor.

Şu anda, dağıtılmış defter teknolojisinin olanakları, potansiyelleri ve sınırları halen araştırılmakta ve ilk sonuçlar toplanmakta. Blockchain’in dünya çapında kurulup kurulmayacağı aslında hala test ediliyor.

“Bitcoin ve Ethereum merkezi”

Bitcoin ve Ethereum ağları madencilik tarafından yürütülüyor. Ancak bundan sonra işlemler onaylanıyor. İki ağın IOTA’dan ayrıldığı bu en önemli nokta, BTC ve ETH’yi merkezileştiriyor. Sonstebo, yalnızca madenciliğe katılmak için yeterince güçlü donanım kaynakları sağlayabiliyorsanız ağda söz sahibi olduğunuzu belirtiyor:

“Bu merkeziyetsizlik değil. Bu sahte bir yarı merkeziyetçilik. Gerçekte, tüm ağı kontrol eden sadece 5 veya 10 büyük operatör. Bitcoin bu. Ethereum bu. Böyle çalışırlar ve her zaman…Çalışabilmelerinin tek yolu bu.”

Öte yandan IOTA’da madenciliğin getirdiği bu merkezileştirme problemi çözülüyor. İşlemlerin onaylanması doğal bir süreç sonunda gerçekleşiyor ve bu tamamen ücretsiz olarak yapılıyor:

“Ölçeklendirmeyi yapabilirsiniz. Ya da merkezi olmayabilirsiniz. Y ada çok düşük ücretlere sahip olabilirsiniz. Ve IOTA’da biz tüm bu problemleri çözüyoruz. Bu çok büyük, çok büyük ve önemli bir vaat.”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl