Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin, Ethereum ve kripto paralardaki düşüşlerin nedenleri

Bitcoin, Nisan ayında gördüğü 65 bin dolarlık zirvenin bir daha üzerine çıkamadı. Ethereum başta olmak üzere diğer kripto para birimleri de yaklaşık iki hafta önce kaydettikleri rekor seviyeden şu anda çok uzakta. Bazı kripto paralar, yüzde 70’in üzerinde düşüşler yaşadı. Peki ne oldu da piyasada hava birden değişti? Düşüşü tetikleyen olaylar neydi?

Kripto para piyasalarında görülen düşüşlerin birinci tetikleyicisi aslında Elon Musk’ın yaptığı açıklamalardı. Musk, hiç beklenmedik bir zamanda Tesla’nın Bitcoin ile araç satışını askıya aldığını açıkladı. Gerekçe ise Bitcoin madenciliğinde fosil yakıtların artan kullanımıydı. Daha sonra Musk, Bitcoin eleştirilerine devam etti ve Bitcoin’in son derece merkezi olduğunu öne sürdü. Bu açıklamaların her biri fiyatın düşmeye devam etmesine yol açtı.

Ardından Çin’den gelen bir haber piyasayı sarstı. Reuters, Çin’in finansal kuruluşlara ve ödeme şirketlerine kripto para ile iş yapmayı yasakladığını duyurdu. Bu haberle beraber yeni bir satış dalgası ortaya çıktı. Bloomberg’ün Binance’e ABD tarafından soruşturma açıldığı haberini de unutmamak gerek. Bu haber de Binance’in kripto parası BNB başta olmak üzere kripto paralarda düşüşlere neden oldu.

Çin’den bir başka haber daha geldi. Bu defa, Çin hükümetinin en yüksek yürütme organı olan Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi’nden Bitcoin madenciliği konusunda sıkı tedbirler alınacağı açıklaması yapıldı. Daha sonra ortaya çıkan detaylar, bu sıkı tedbirlerin daha çok kömür gibi fosil yakıtları kullanan madencilik tesisleriyle ilgili olacağını gösterdi.

Bitcoin madenciliğinde fosil yakıtların kullanımının arttığı giderek dillendirilirken diğer yandan Katolik Kilisesi’nin ruhani lideri Papa Francis, bir tweet paylaştı ve tweet’inde fosil yakıtların kullanımına dayalı teknolojilerin yerini başka teknolojilerin alması gerektiğini ifade ediyordu. Doğrudan Bitcoin’i veya kripto paraları zikretmezken bazıları bu mesajın Bitcoin’le ilgili olduğunu düşündü.

Bitcoin’deki değer kayıpları, 12 yıllık bir geçmişi olan bu piyasada her zaman altcoin’leri de etkiledi. Bitcoin’deki düşüşler, altcoin’lerde daha derinden hissedildi. Dolayısıyla Bitcoin’e karşı açıklamalar ve girişimler, bir numaralı kripto paranın fiyatında düşüşü tetiklerken diğer kripto paralar bundan daha fazla etkilendi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl