Çinli Bitcoin madencilerinin yeni ülkesi Etiyopya oldu

2021 yılında Çin'in Bitcoin madenciliğine getirdiği yasakların ardından buradan Kazakistan'a ve Rusya'ya geçen madenciler, yavaş yavaş Afrika'yı ve özellikle de Etiyopya'yı tercih etmeye başladılar.

Son araştırmalara göre ülkenin %50’den fazlasının elektriğe ulaşamadığı Etiyopya, başta Çinliler olmak üzere Bitcoin madencilerinin yeni uğrak yeri oldu. Özellikle geçen seneden bu yana, madencilerin kademeli şekilde Afrika ülkesine geçiş yaptıkları belirtiliyor.

Büyük Rönesans Barajı, Çin ve Bitcoin madenciliği…

Ülkenin ve Afrika kıtasının en büyük barajı olan Büyük Rönesans Barajı, 2011’den bu yana inşa ediliyordu ancak maddi şartların el vermemesi nedeniyle bitirilemiyordu. Ancak Afrika’da son yıllarda Batı ülkelerinin istemediği şekilde yatırımlarını artıran Çin, Etiyopya’ya da yardım eli uzattı ve 4.8 milyar dolarlık barajın tamamlanmasına katkı verdi. Etiyopya son dönemde Bitcoin madenciliğine olumlu yaklaşan ülkelerden biri oldu. 2022’den bu yana madenciler ülkede faaliyet gösterebiliyorlar.

Kargolar gelmeye başladı

Baraja bağlı olan şebekelerin yanında küçük madencilik tesisleri de oluşmaya başladı. Geçen seneden bu yana ise bu şebekelerin etrafındaki yerlere, içinde madencilik makineleri olan kargolar gelmeye başladı. Özellikle ABD’deki madenciliğin çok güçlü ve büyük olması Çinli madencilerin, elektriğin çok daha ucuz olduğu yerlere gitmesine neden oluyor.

İran ve Kazakistan gibi ülkeler 2021’den sonra bir dönem madencileri kabul ettiler ancak daha sonra ülkede yaşanan elektrik problemleri, madencilerin fiş çekmek zorunda kalmalarına neden oldu.

Komşuları Sudan ve Mısır ile su sorunları yaşayan ve halkının yüzde 50’sinden fazlasının elektriğe ulaşamadığı Etiyopya’da, çoğu Çinli olan madencilerin kaderi nasıl gelişecek, bunu zaman gösterecek.

Büyük Rönesans Barajı – Fotoğraf AFP

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl