Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

eToro, bu hafta sonu Bitcoin alımlarına sınırlama getirebilir

Perakende yatırım platformu eToro, Bitcoin ve diğer kripto paralara olan büyük talepten ötürü “fill order” yani toplu alım emirlerinde sınırlamaya gidebileceklerini açıkladı.

İsrail-İngiliz ortaklığından oluşan şirketin müşterilerine gönderdiği e-mail’de şu ifadeler kullanıldı:

“Sınırlı likidite, kriptoya olan eşi benzeri görülmemiş bir talep ile birleşince, özellikle hafta sonunda satın alma emirlerine yetişmemizde ciddi zorluklar çıkmaktadır. Bu yüzden, hafta sonu kripto paralarda alım emirlerine sınırlama getirilmesi gerekebilir”

Bu e-posta aslında geçtiğimiz hafta sonu 40 bini aşıp 42 bin dolar seviyesine gelen Bitcoin’e nasıl büyük bir talep olduğunu ve borsaların bu taleple mücadele etmek için nasıl zorluklar yaşadığını göstermesi açısından önemli. En büyük kripto para, pazartesi günü yaşadığı düşüşün ardından perşembe TSİ sabah saatlerinde tekrar yükselişe geçerken, hisse senetleri piyasalarının aksine 7 gün 24 saat işlem yapılabilen kripto para piyasaları borsaları zorlamaya devam ediyor. Özellikle hafta sonları boş zamanı daha çok olan kullanıcılar, kripto para borsalarına yükleniyor.

eToro sözcüsü konuyla ilgili açıklamasında şöyle konuştu:

“Müşterilerimize kısıtlama olabileceği konusunda önceden bir uyarı göndermemiz gerekli olan bir durum. Umarım bunu yapmak durumunda kalmayız ama kripto para piyasaları şu günlerde inanılmaz derecede volatil ve en büyük zorlukları da hafta sonları yaşıyoruz”

eToro’nun bu uygulamayı hayata geçirmesiyle beraber, geçici olarak her müşterinin her kripto varlık başına belirli miktarda alım yapabilmesine izin verilmesi ve müşterilerin yeni alım emirleri girmesinin önüne geçilmesi plânlanıyor. Hatırlanacağı üzere geçen hafta da, piyasadaki risk olasılıklarının artması sebep gösterilerek Avrupa bölgesindeki müşterilerin kripto paralarda kaldıraçlı işlem yapmaları durdurulmuştu.

11 günde 380 bin yeni kullanıcı

13 yıllık tecrübeye dayanan ve 17 milyon müşteriye sahip bir şirket olan eToto’nun bile, Bitcoin’e yönelik böyle bir talep beklemediği belirtiliyor. Son 11 günde eToro’da tam 380 bin yeni hesap açıldı ve kripto işlem hacmi 2020 yılında aynı döneme göre tam 25 kat arttı. Borsa Aralık ayında ABD’li müşterileri için bir kampanya başlatmış ve her 5 bin dolarlık hesap açan kişiye fazladan 500 dolarlık ödül vermişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl