25.4 trilyon dolarlık evrenden Bitcoin evrenine ‘büyük adım’

ABD'den iki emeklilik fonu, Blockchain teknolojisi ve kripto para alanına odaklanan 40 milyon dolarlık yeni bir fona yatırım yaptı.

Yatırım yönetimi şirketi Morgan Creek Digital, ABD emeklilik fonlarından kripto para alanına ilk yatırımı aldı.

Virginia’dan toplamda 5 milyar dolarlık iki emeklilik fonu, şirketten yapılan açıklamaya göre 40 milyon dolarlık yeni bir risk sermayesi fonuna yatırım yapan yatırımcılar arasında. Morgan Creek Digital’in kurucusu Anthony Pompliano, diğer yatırımcıların ise bir sigorta şirketi, bir üniversite vakfı ve bir de özel vakıf olduğunu söyledi.

Kripto para meraklılarının volatilitelerinden ve potansiyel kazançlarından dolayı dijital varlıklara yatırım yapacaklarına inandığı birçok kurumsal yatırımcı, piyasa manipülasyonu ve regülasyon eksikliği nedeniyle şimdiye kadar nispeten uzak durdular. Virginia’lı emeklilik fonları, geçen yıl bir dijital varlık fonuna yatırım yapan yüksek öğretimde en büyük ikinci bağış sermayesine sahip Yale Üniversitesi de dahil olmak üzere kripto para dünyasına yatırım yapan bir avuç kurumdan biri oldular.

Pompliano, 40 milyon dolarlık yeni fonun Blockchain ve dijital varlık sektöründeki şirketlere yatırım yapacak bir geleneksel risk sermayesi fonu gibi yapılandırıldığını söyledi. Pompliano ayrıca fonun küçük bir yüzde ayrılsa da Bitcoin gibi likit kripto paraları da barındıracağını ifade etti.

25.4 trilyon dolar

ABD’de emeklilik fonlarının yönetimi altında varlıkların toplam değeri 25.4 trilyon dolar. Böylesine büyük bir alandan kripto para alanına yapılan bu ilk yatırım, ciddi önem taşıyor. Binance’in kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, haberle ilgili yaptığı bir yorumda “Anthony Pompiano için küçük, kripto için büyük bir adım!” ifadelerini kullandı.

İlerleyen dönemlerde daha fazla emeklilik fonunun kripto para alanına katılımı söz konusu olabilir.

Haber: Bloomberg

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl