Bitcoin’in yükselişine katkıda bulunan 5 faktör

Bitcoin, bugün yeni bir rekora daha imza atarak 5856$’ı gördü. Bu yükselişin nedeni net olmamasına karşın yükselişe katkıda bulunan birkaç faktörden söz edilebilir: 1- Havadan para beklentisi Önümüzde Bitcoin’i bekleyen iki önemli süreç var. Bunlardan ilki 25 Ekim’de Bitcoin Gold‘un piyasa sürülmesi. Bir diğeri ise 18 Kasım’da gerçekleşmesi beklenen SegWit2x aktivasyonu. Bitcoin yatırımcıları, daha önceki Bitcoin Cash bölünmesi sırasında Bitcoin yatırımlarına eşdeğer oranda Bitcoin Cash sahibi olmuşlardı. Yani bir nevi havadan para almışlardı. Aynı durumun önümüzdeki bu iki süreçte de...

Bitcoin, bugün yeni bir rekora daha imza atarak 5856$’ı gördü. Bu yükselişin nedeni net olmamasına karşın yükselişe katkıda bulunan birkaç faktörden söz edilebilir:

1- Havadan para beklentisi

Önümüzde Bitcoin’i bekleyen iki önemli süreç var. Bunlardan ilki 25 Ekim’de Bitcoin Gold‘un piyasa sürülmesi. Bir diğeri ise 18 Kasım’da gerçekleşmesi beklenen SegWit2x aktivasyonu.

Bitcoin yatırımcıları, daha önceki Bitcoin Cash bölünmesi sırasında Bitcoin yatırımlarına eşdeğer oranda Bitcoin Cash sahibi olmuşlardı. Yani bir nevi havadan para almışlardı. Aynı durumun önümüzdeki bu iki süreçte de yaşanması bekleniyor. Havadan para almak isteyen yatırımcılar, altcoin’lerdeki yatırımlarını Bitcoin’e aktarıyor.

2- Çin’deki Bitcoin borsalarının yeniden faaliyete geçeceği haberleri

Geçtiğimiz ay Çin’de bulunan tüm Bitcoin borsalarının faaliyetleri durduruldu. Son günlerde ise bu borsaların yakın tarihte lisans alarak yeniden faaliyete geçebileceği konuşuluyor.

3- Amazon.com spekülasyonu

Geçtiğimiz ay bir haber gündeme bomba gibi düşmüştü. Haberde, Amazon.com’un yakın bir zamanda Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul edeceği yazıyordu. Tarih olarak ise 26 Ekim verilmişti. 26 Ekim’de gerçekleşir veya gerçekleşmez bilemeyiz ama bu dedikodunun piyasalara olumlu bir yansıması oldu.

4- FOMO

FOMO, tam açılımıyla Fear of missing out. Türkçe’ye “Kaçırma korkusu” olarak çevrilebilir. Piyasa girecek olan olası yatırımcılar, Bitcoin’le ilgili gördükleri bir haber sonrasında fırsatı kaçırma korkusuyla Bitcoin satın almaya yöneliyor. Bu da Bitcoin fiyatının yükselmesindeki bir başka etken olarak değerlendirilebilir.

5- Wall Street ilgisi

Son dönemde Wall Street’in Bitcoin’e olan ilgisi artıyor. Goldman Sachs, bir yandan müşterilerine Bitcoin alım-satım hizmeti sunmayı planlarken milyarder yatırımcı Novogratz, Bitcoin’in 6 ay içerisinde 10.000$’a çıkabileceğini düşünüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl