Bitcoin borsaları, FATF kuralları için sistem hazırlığında

grafik

Büyük kripto para borsalarının gelecek ay, Finansal Eylem Görev Gücü’nün (FATF) “Seyahat kuralı”na uyumluluğu kolaylaştıracak bir White Paper yayınlaması bekleniyor.

Coinbase’nin baş uyum görevlisi Jeff Horowitz tarafından 15 Temmuz’daki Global Dijital Finans etkinliğinde açıklanan proje, FATF’nın kara para aklama ile ilgili kurallarına uyum sağlanması sayesinde kripto endüstrisine yardımcı olmayı amaçlıyor. BitGo ve Coinbase de bu konuda oluşturulan çalışma grubunun üyeleri.

The Block tarafından bildirildiği gibi, etkinlikte konuyla ilgili konuşan Horowitz, white paper’ın borsanın şeffaflığını artırmak ve kişiden kişiye gönderilen verilerin bir bülten tahtası üzerinde nasıl paylaşılabileceği üzerine oturtulacağını belirtti.

Uygulamaya göre; katılımcılar adresleri tahtada paylaşacak ve eğer başka bir üye bir adres talep ederse de iki kurum, adres bilgilerini hacker’lardan uzak tutmak için P2P bilgilerini birbirleriyle paylaşabilme imkanına sahip olacak.

FATF’ın Haziran 2019’da “sanal varlık hizmetleri sağlayıcıları (VASP)” hakkında küresel regülatörlere verdiği rehberliğin bir parçası olan Seyahat Kuralı, kripto borsalarına, bir işlemin göndericisi ve alıcısı üzerinde tanımlayıcı veriler toplamak ve bu bilgileri işlemlerle iletmeyi zorunlu kılıyor.

Kural, 1000 dolardan fazla meblağı içeren işlemlerde kullanıcı kimliğinin alıcı ve gönderici arasında “seyahat” etmesini sağlayarak terörist aktiviteleri ve kara para aklamayı önlemek amacıyla yaratıldı.

Konuyla ilgili çalışma grubuna Gemini, Kraken ve Bittrex borsalarının da katılacağı öğrenildi. Ayrıca, kripto para firmalarının FATF kurallarına uymasına yardımcı olmak ve VASP’lar arasında değiştirilecek veriler için de, tek tip model mesajlaşma standardı getirildi.

FATF Haziran ayında yaptığı genel toplantının ardından da konuyla ilgili olarak ülkelerin ve özel sektörün gösterdiği gelişimi yansıtan bir rapor yayınladı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl