13 yıl önce bugün herkese bedava Bitcoin dağıttılar: Değeri 670 milyon doları aştı

Bugün 67 bin dolar civarında olan Bitcoin, bazı yatırımcılar için kısa vadede belki de kayıp yaşatıyor ancak yıllar önce bugün bir web sitesinin başlattığı kişi başı 5 BTC'lik "airdrop" da hala hafızalarda yer alıyor. 11 Haziran 2010 yılında kullanıcılara açılan Bitcoin Faucet sitesinin dağıttığı coin'lerin toplamı bugün 670 milyon doları da aşıyor.

bitcoin

Bitcoin’in erken dönem geliştiricilerinden olan, hatta Satoshi Nakamoto’nun e-mail üzerinden iletişim kurduğu son kişi olan Gavin Andresen’ın yarattığı Bitcoin Faucet adlı sitenin yayına alınmasının üzerinden bugün tam 11 sene geçti. Bu site ilk kurulduğu gün, gelen üyelere 5 BTC vermeye başlamıştı.

Bugün 670 milyon doları aştı

Bitcoin Faucet, 2012 yılının başına kadar BTC dağıtımlarına devam etti. Ancak fiyatın yükselmesi bu dağıtımları gittikçe zorlaştırdı ve bir noktada imkansız hale getirdi. Andersen de zaten bu siteyi Bitcoin’in duyulması ve yayılması için kurmuştu. Hedefe ulaşılınca da site kapandı. Kapanıncaya kadar en az 10 bin BTC dağıtıldığı düşünülüyor. Bu BTC’lerin bugünkü toplam değeri ise 670 milyon doları aşıyor. Andersen bir röportajında ise dağıtılan Bitcoin adedinin 20 bine yaklaşabileceğini belirtmişti. Bu rakam ise dağıtılan BTC’lerin bugünkü değerini 1.2 milyar doların da üzerine çıkarıyor.

Andersen’in ilk etapta 1100 adet BTC ile fonladığı siteye daha sonra ekosistemin diğer destekçileri tarafından da katkıda bulunulmuştu. Erken dönemde alım yapan birçok kişinin de bu site üzerinden ilk BTC’lerini aldıkları biliniyor.

Bitcoin Faucet ilk açıldığı dönemde, Bitcoin fiyatı 0.0008 ile 0.1 dolar arasında değişiyordu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl