FBI uyarısı çare olmadı: Mağdurlar, 25 milyon dolarlık Bitcoin kaybetti

ABD Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) hakkında uyarılar yayınladığı bir fidye yazılımı ile çok sayıda mağdurdan 25 milyon dolar değerinde Bitcoin alındı.

bitcoin

McAfee ve Cipher Trace’den gelen haberlere göre; geçen hafta ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın da uyarılar yayınladığı NetWalker fidye yazılımı, pandeminin ilk aylarında mağdur ettiği kişilerden yaklaşık 25 milyon dolar değerinde Bitcoin elde etti.

Bilindiği üzere NetWalker, Kovid-19’la ilgili ‘oltalama’ e-postaları gönderen ve bu sayede bilgisayar sisteminin içine girip dosyaları çalan bir ‘fidye yazılımı’. Bu yazılım sayesinde bilgisayarı ele geçiren saldırganlar, mağdurları istedikleri ödemeler yapılmazsa dosyaları yaymakla tehdit ediyor. Çoğunluğu şirketler hatta hükumetler olan kurbanların pandemi döneminde hacker’lara önemli ödemeler yaptıkları iddia ediliyor.

Mağdurlar, kişiler değil kurumlar

McAfee ve CipherTrace’in verdiği bilgilere göre; 1 Mart ile 27 Temmuz tarihleri arasında NetWalker cüzdan adreslerine 2.795 Bitcoin gitti. NetWalker geliştiricilerinin ayrıca, pandemi başlamadan aylar önce Bitcoin saklama sistemlerini değiştirdikleri ve P2PKH yerine SegWit adresleri kullanmaya başladıkları ortaya çıktı.

Cipher Trace’te finansal soruşturmalar direktörü olan Pamela Clegg, CoinDesk’e yaptığı konuyla ilgili açıklamada, “SegWit’e geçiş, BTC’lerin saklanması için yeni bir donanım cüzdan kullandıklarının ya da sadece, işlemler için daha az ücret ödemek istediklerinin işareti olabilir” dedi. Clegg, büyük miktarlarda Bitcoin’in 640 farklı soğuk cüzdanda tutulduğunu ve küçük miktarlarda Bitcoin’in de Rus kripto para borsası CointoCard.org’a gönderildiğini belirtti.

FBI’ın tehditlere karşı uyardığı ve hiçbir şekilde ödeme yapılmamasını istediği NetWalker, son gelen siber güvenlik haberlerine göre ise pandemi sürecini “başarılı” bir şekilde yönetiyor denilebilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl