FBI’ın kapattığı borsaya ait Bitcoin’ler hareket halinde

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından 2017 yılında kapatılan kripto para borsası BTC-e'ye ait 3 bin 299 BTC, 14 Mart'ta başlayan ve bugüne kadar devam eden işlemlerle farklı cüzdanlara aktarıldı. Bitcoin'lerin bir kısmının ise borsalara gönderildiği belirlendi.

2017 yılında milyarlarca dolarlık kara paranın aklanmasında kullanıldığı iddiasıyla FBI tarafından kapatılan kripto para borsası BTC-e’ye ait Bitcoin’ler, son günlerde hareket halinde.

Bölünerek farklı cüzdanlara aktarılıyor

Söz konusu işlemler, 14 Mart’ta başladı ve bugüne kadar devam etti. Rus haber sitesi ForkLog’a göre, yaklaşık 90 milyon dolar değerindeki 3 bin 299 BTC, küçük miktarlara bölünerek farklı cüzdanlara aktarılıyor. Bu, işlemlerin gizliliğini sağlamak amacıyla yapılıyor.

Bitcoin’lerin bir kısmı üç borsaya taşındı

Blok zinciri analitik şirketi Crystal Blockchain, taşınan BTC’lerin bir kısmının MEXC, KuCoin ve BTC2pm borsalarıyla ilişkili cüzdanlara transfer edildiğini öne sürdü. Şirket, 625 BTC’nin MEXC, 378 BTC’nin BTC2pm ve 157 BTC’nin ise KuCoin’e gönderildiğini belirtti. Bu Bitcoin’lerin kim tarafından taşındığı ise henüz belirsizliğini koruyor. İşlemi yapanların bir kişi olabileceği gibi aynı zamanda bir kurum olabileceği de konuşuluyor.

Ne olmuştu?

BTC-e, faaliyette olduğu dönemde, en büyük kripto para borsalarından biriydi. Platforma erişim 2017 yılının Temmuz ayında aniden kesilmişti. “Yeni bir Mt. Gox vakası mı yaşanıyor?” sorusu gündemdeyken borsaya ABD’nin el koyduğu ve sunucularının FBI tarafından kapatıldığı öğrenildi. Platformun arkasındaki isim olan Alexander Vinnik, Ruslara ait 4 milyar doları BTC-e üzerinden aklamakla suçlanmıştı. Yunanistan’da yakalanan Vinnik, daha sonra ABD’ye iade edilmişti. Vinnik’in yargılanması sürüyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl