Fed Başkanı Jerome Powell, Bitcoin’i altına benzetti

Birkaç gün önce yaptığı bir konuşmada Libra'yla ilgili endişelerinden bahseden Fed Başkanı'nın, aynı gün kripto paraların rezerv para birimi ihtiyacını ortadan kaldırabileceğini söylediği ve Bitcoin için "Altın gibi spekülatif bir değer deposu." dediği ortaya çıktı.

Cointelegraph’ta yer alan habere göre, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, 11 Temmuz’daki Kongre konuşmasından önce yaptığı bir açıklamada, küresel anlamda kabul edilen bir kripto para sisteminin rezerv para birimi ihtiyacını ortadan kaldırabileceğini söyledi.

ABD Doları’nın dünyanın baskın rezerv para birimi olmasıyla ilgili, amiral gemisi kripto para Bitcoin‘in mevcut finansal ortamı yeniden dizayn etme olasılığını kabul eden Powell şunları söyledi:

“Günümüzdeki rezerv para birimlerinin artık modasının geçmiş olması gibi şeylerin mümkün olduğunu düşünüyorum […] gerçekten yaygın bir benimseme görmedik. Bitcoin buna iyi bir örnek, hiç kimse onu ödemeler için kullanmıyor […] altın gibi spekülatif bir değer saklama aracı.”

Powell’ın Bitcoin’le altını karşılaştırması; ABD hükümetinin ve yabancı hükümetlerin, diğer merkez bankalarının ve resmi uluslararası kuruluşların tuttukları altından Fed’in sorumlu olması bakımından oldukça dikkat çekici.

Kripto paraların rezerv para birimlerinin yerini alması yönünde bir beklentinin varlığını ve bunun gerçekleşmesi hâlinde küresel finans sisteminin ve özellikle de Fed’in kapsamlı bir dönüşüme uğrayacağını kabul eden Powell’ın bu konudaki yorumu şöyleydi:

“Kripto paraların başlangıcından bu yana böyle bir beklenti vardı, ancak şimdiye kadar böyle bir şey görmedik. Bu, bizim ileride bir şey yapmayacağımız anlamına gelmiyor. Eğer yaparsak; ABD’deki sözüm ona ulusal bankacılık çağından, çok farklı para birimlerinin olduğu bir çağa doğru bir geri dönüş görebilirsiniz.”

Fed Başkanı Powell, iki gün önceki Kongre konuşması sırasında Facebook’un geniş kullanıcı tabanına dikkat çekerek; Libra’nın gizlilik, para aklama ve finansal istikrar konusunda ciddi endişelere yol açtığını söylemişti.

Yine Libra’nın ülkenin finansal sistemi için bir risk oluşturabileceğini düşünen Çin Merkez Bankası da kendi kripto parasını geliştirme kararı almıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl