Fed ve enflasyon açıklamasına bir gün kala Bitcoin sert düştü

Dün akşam saatlerinde 70 bin doları aşan Bitcoin beklenen hareketi devam ettiremedi ve sert şekilde 68 bin doların da altına düştü. En büyük kripto para özellikle cuma günkü tarım dışı istihdam verilerinin açıklanmasından sonra aşağı yönlü bir hareket içerisine girmişti.

Dün akşam saatlerinde 70 bin doların da üzerine çıkan Bitcoin, bu bölgede bir kez daha tutunamadı ve bu sabah da 68 bin doların altına indi. Geçtiğimiz hafta da, ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verileri öncesinde 72 bin dolara çıkan ancak rakamların ortaya çıkmasından sonra 68 bine düşen Bitcoin, dünkü yükseliş denemesinde de başarılı olamadı.

Enflasyon belirleyici olacak

Bitcoin fiyatının yönü açısından yarın önemli olacak. Fed faiz kararını açıklayacak olsa da, piyasaların faiz indirimine yönelik hiçbir beklentisi bulunmuyor. Yarını önemli kılan konu enflasyon oranı olacak. Beklentiler yıllık enflasyonun %3.3 seviyesinde olması ancak bu rakamın yukarı yönlü gelmesi Bitcoin fiyatındaki düşüşü daha da derinleştirebilir.

Fakat enflasyon beklenenden düşük gelir ve Fed başkanı Powell da olumlu bir konuşma yaparsa, işte o zaman en büyük kripto para bu kez, o aşamadığı seviyelerin üzerine çıkabilir.

ETF’lerde ralli bitti

Bitcoin’deki düşüş, spot ETF piyasasına da yansımış görünüyor. ABD’deki Bitcoin spot ETF’leri dünkü işlem gününü 65 milyon dolar ekside kapadı. Bu rakamla birlikte de 19 günlük pozitif ralli son bulmuş oldu.

ABD’nin büyük bankalarından biri olan Morgan Stanley’nin CEO’su Ted Pick de dün yaptığı açıklamada, Fed’in faizleri tutabildiği kadar yüksekte tutmasının aslında iş dünyası için iyi bir durum olduğunu ifade etmişti.

ABD’de faizler şu anda son 23 yılın en yüksek seviyesi olan %5.25-%5.50 seviyesinde bulunuyor. Beklentiler, ilk faiz indiriminin en erken eylül ayında gelmesi yönünde…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl