Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin, Fed’in faiz kararı ile artışa geçti

Amerikan merkez bankası Fed’den beklenen faiz açıklaması geldi. Banka, faiz oranlarını sıfıra yakın tutacağını söyledi.

Açıklamada “Ekonomik aktivite ve istihdamdaki toparlanma hızı son aylarda yavaşladı. Ekonominin gidişatı, aşılama sürecindeki ilerleme de dahil olmak üzere önemli ölçüde virüsün durumuna bağlı olacaktır.” denildi ve ayrıca aylık 120 milyar dolarlık tahvil alım programına devam edileceği belirtildi.

Faiz oranları %0 ilâ %0.25 arasında tutulacakken banka her ay 80 milyar dolarlık ABD Hazine tahvili ve 40 milyar dolarlık ipoteğe dayalı menkul kıymet alımı planlıyor. Enflasyon zaman içinde %2 olana kadar destekleyici para politikasına devam edilecek. Fed, 2023’e kadar %2’lik bir enflasyon oranı beklemiyor.

Fed’in açıklamasının ardından Bitcoin fiyatı da artışa geçti. Piyasa değeriyle en büyük kripto para, 29 bin 700 dolardan 2 bin dolarlık bir yükselişle 31 bin 700 dolara yükseldi.

Bitcoin için ne anlama geliyor?

Fed’in faizleri düşük tutması ve her ay 120 milyar dolarlık varlık alımı yapacağını açıklaması Bitcoin için olumlu olarak değerlendiriliyor. Bitcoin gibi yüksek getirili yatırımlar, düşük faizli ortamdan yararlanıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl